לא עבר יותר משבוע מאז נחתם הסכם ההשקעה בין CO.CO לקרן האימפקט 2B Community שהקים יואל חשין, וגם לי, כמו לכל גבר ישראלי טוב שעוד לא יבשו טפותיו (של הדיו), כבר יש כמה עצות טובות לתת ליזמים חברתיים שחולמים לגייס השקעה.

אם הייתי יכולה לתת לכם רק עצה אחת היא היתה – תחשבו על כסף. כבר מזמן הוכחו יתרונותיו הגדולים לטווח ארוך, בעוד שלשאר העצות שכתובות כאן יש רק את הבסיס הרעוע של נסיוני האישי.

firma

תחשבו על כסף – ותתמקדו.
הרעיון שלכם מצוין! בעצם, אולי לא ממש. אתם עוד תשנו אותו, ותשייפו ותחדדו, וכעבור שנים תזכרו ברעיון הראשוני והתמים שהיה לכם וחיוך יעלה בכם. אבל היום, התמימות הזו היא הרוח בגבכם.
יש הרבה אנשים שיסבירו לכם בדרך למה זה לא יעבוד.
יש רבים אחרים שיודעים איך אפשר לעשות את זה הרבה יותר טוב, לא חשוב כמה עמוק אתם מתחבטים ברעיון מכל כיוון אפשרי, כבר חודשים ארוכים.
אלו וגם אלו מוכנים לתת לכם הרבה עצות, לטובתכם.
למרות שהם מרגיזים – תקשיבו, תסננו, סכמו את דבריהם במסתרים ושימו כמה מספרים לבדיקה באקסל. המטרה היחידה היא לייצר רעיון ברור, משופר וממוקד. רעיון טוב אחד.

תחשבו על כסף – והתחברו למציאות.
מטרה טובה וכוונות טובות הן התחלה הכרחית.
אבל זה לא מספיק.
כדאי להראות, לפחות באופן תאורטי, שאפשר להגשים אותן.
בתנאים הקיימים, עם האנשים הקיימים, עם הממשלה הקיימת, במדינה הנוכחית, בחייך אלו, עם הכסף הדל שתצליח לאסוף עד לגיוס המיוחל.
משקיעים ישמחו לתמוך ברעיונות חשובים, אבל אם לא יהיה להם הבטחון הסביר שההשקעה תחזור, הם יעדיפו לתת לאחרים לתמוך במטרות הראויות. 

תחשבו על כסף – הקימו צוות מנצח
אל תרגישו רע אם אתם לא יודעים הכל, או לא מספיקים, או נתפסים לרגע של חולשה. צרפו לכוחותיכם אנשי מקצוע מעולים עם ידע משלים. כן, אם חלילה המיזם שלכם ימריא, ההצלחה תתחלק בין יותר אנשים. אבל בדרך, כשתצטרכו להקים, לחשב, לתכנת, לייצר, לכתוב, לשווק, למתג, למכור ובין לבין להיכנס לדכדוך עמוק בגלל הקושי, הצוות שלכם הוא המנוע, רשת הבטחון, כרית הדמעות, מערת האמת, המקום להתפרק מתסכול ולהיטען בכוחות מחודשים.  

תחשבו על כסף – וקחו נשימה ארוכה
גם כשהמטרה החברתית שלכם ראויה וברורה וצודקת, אחרים לא תמיד יראו את זה.
אנג’לים חברתיים יגידו לכם שהרעיון מקסים אבל לא בליבת הענין שלהם, משקיעים מקצועיים יכירו לכם מומחה בתחומכם שכדאי להיפגש איתו כדי שיסביר לכם למה אין כאן מודל כלכלי, והפילנתרופים במקרה הטוב, יסייעו בסכום כסף קטן שאינו מאפשר להגשים קצה קצהו של החזון.
עוד תשבו הרבה שעות לבד בחושך, היאוש יבקר לעתים ותצטרכו להמשיך לממן, לקיים ולקדם את המיזם בתקוה שמישהו, מתישהו, יראה את האור.

תחשבו על כסף – ותהיו ספקנים
גם כשנדמה לכם שפיתחתם מודל כלכלי, שאיתרתם מטרה חברתית רחבה דיה, שרלוונטית לפלח אוכלוסיה גדול מספיק, שמציעה פתרון אמיתי, אפשרי, שניתן לביצוע באמצעים סבירים, הרימו גבה ספקנית. קחו בחשבון שאפשר שהשוק ירצה לשלם על המוצר שלכם הרבה פחות, שלפתח אותו יעלה לכם הרבה יותר, שהצדק שאתם רואים מכאן לא תמיד יראה משם, וגם בעוד כמה שנים, כשהטרנד יעבור, החברתי לא יהיה הכי, עדיין תרצו שהעסק שלכם יצליח וישגשג ויניב רווחים שיאפשרו לו לממש את החזון החברתי לשמו הוא קם.

תחשבו על כסף – תהיו אופטימיים
הרעיון שלכם מלכתחילה, להקים עסק חברתי, הוא מופרך לתפארת. קשה למצוא מודל כלכלי שיאפשר קיום מערכת אשראי שתתמוך בנשים עניות, או להקים ארגון שתומך ומטפל בבעית היעדר שיוויון מגדרי. איך מרוויחים מהפעלת קייטרינג לילדי מהגרים? או הקמת חברת נדל”ן שתתבסס על שכירות בת השגה בבניינים עשויים מחומרים ממוחזרים בלבד? חזון חברתי רחב נתפס כתמים עד הזוי בהיבט הכלכלי, בגלל שהוא מיוחס לרוב לשכבות אוכלוסיה מודרות. וכשכך, בלי אופטימיות עודפת, בלי לראות את הנווה שבקצה המדבר, אין שום סיכוי לצלוח את הדרך.

קבלו את החיים כמו שהם, המחירים יעלו, הפוליטיקאים יסרחו, המוסיקה תדרדר, אי השיוויון יתגבר, אבל אם תחשבו על כסף והמיזם החברתי שלכם יניב רווחים, תוכלו להשקיע אותם בהורדת מחירים, בקידום פוליטיקאים בעלי חזון, או ביצירת מוסיקה טובה.

אז תקשיבו לעצות של אחרים אבל אל תבטחו בהן, וגם את טור העצות שלי אל תקחו יותר מדי ברצינות. אבל תבטחו בי בעניין הכסף.
ותתלבשו יפה.

partenrs

חדש בחנותלחנות

7 תגובות על “שש עצות ליזמים חברתיים

  • Tsafra Perlmutter אומר:

   תודה שרי, כדורגל הוא בהחלט משחק שמעורר השראה – כצופה פעילה ורבאלית

 1. הדרה צ'צ'קס אומר:

  חכם מאוד- מתחברת ומסכימה עם כל מה שכתוב- ידוע וברור שCOCO זה עסק -ביזנס חכם ומיוחד (אחות של יזמת)

  • Tsafra Perlmutter אומר:

   תודה הדרה, מעלה סומק קל, וחובת ההוכחה של הביזנס עדיין מוטלת על כתפינו. בסך הכל התרחקנו קצת מהסטטיסטיקה של סטארטאפים שנמוגים.

 2. רמה אמיר אומר:

  מקסים ויפה ונפלא כל מה שכתבת, צפרא, שמצאת לנכון לחלק את הידע הזה. אני כבר מתחילה ליישם, ומקווה שיהיה לי חותם במיזם חברתי. שתמשיכו לענג אותנו ולהפתיע. כל הכבוד לכן!!!

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן