מיומנה של חובבת אופנה: סקירה של מסלולי התצוגות, כבר מספר שנים, נראית בערך ככה – “שנות 80… שנות 60… מטאלי… בד עשיר כלשהו (קודם זו הייתה קטיפה. השנה סאטן ומשי)… אוברסייז…” אבל רגע, מה זה שם, עושה בשקט-בשקט קאמבק מפתיע אחרי היעדרות של כמעט 20 שנה? ה ק ר ד י ג ן!

(פראדה, סתיו חורף 17/18)

שבוע האופנה הלונדוני דאשתקד, בו צעדו מיטב מלבושי החורף הנוכחי, ניפק רגע שיא אחד בדמותה של המלכה אליזבת’, אישה שסטייל אינו זר לה אבל מסלולי תצוגות – כן, פוקדת את תצוגתו של ריצ’ארד קוויןהמלכה אמנם נכחה כדי להעניק לקווין פרס של הצטיינות, אבל על הדרך זכתה לחכך שכם עם עורכת ווג, אנה ווינטור, ולחזות במחווה מובהקת למראה צעיפי המשי האהוב עליה, עת מיטב הדוגמניות בתצוגה של קווין עטו שכאלה, עם קשר מתחת לסנטר – כמוה, או בטוטאל לוק עתיר בד וצבע – כמו שהמעצב רצה. על כוחו האופנתי של בית המלוכה הבריטי – מקייט ועד דיאנה, ממייגן ועד אליזבת’ – קצרה היריעה מלהכיל. אבל את אחת מאבני היסוד האופנתיות של העת המודרנית, הניח דווקא בן אצולה בריטי אחר, מוכר פחות, בשם ג’יימס תומס ברודנל.

בראי ההיסטוריה, מלחמת קרים, שנערכה בין השנים 1853-1856, הוגדרה כ”דוגמה למלחמה מיותרת, אשר נוהלה בחוסר כישרון מרבי“.

אחד-עשר חודשים שהאימפריה הרוסית עמדה במצור שהטילו על חצי האי קרים, כוחות משולבים של האימפריה העות’מנית, ממלכת סרדיניה, האימפריה הצרפתית והאימפריה הבריטית.

בראש החילות הבריטים עמדו שני קרובי משפחה – הדוכס מלוקן ומייג’ור גנרל ג’יימס תומס ברודנל, הדוכס מקרדיגן.

אין הרבה מה לכתוב על האסטרטגיה הצבאית הבריטית בקרב הזה. אפשר להגיד שהדוכס מלוקן והדוכס מקרדיגן לא היו ממש BFFs וכשקרדיגן הסתער קדימה לתוך מצב-ביש, לוקן עמד על הגבעה מנגד ועשה כלום. רק במזל, ובניגוד למרבית חייליו, הוא יצא מהעניין ללא שריטה, עם מעמד (זמני) של גיבור-על.

הפיאסקו תועד אחר כך לדראון עולם בשירים של טניסון, קיפלינג, Pearls Before Swine ואיירון מיידן.

מסתערים בסטייל. הדוכס מקרדיגן בקרב בלקלווה, מלחמת קרים

אבל מעבר לנכסים התרבותיים שנכתבו בהשראת אותו הקרב, עולם האופנה זכה בנכס צאן ברזל משלו. קצת לפני הקרב הנורא הזה, הדוכס מקרדיגן שם לב שמעיל הצבא המפואר שלו, סובל מאיזה עקב אכילס מסוכן למדיי – כשעמד קרוב מידי לאח, כנפותיו עלו באש. אדם עתיר סטייל ורהב כג’יימס תומס ברודנל, שמוציא 10,000 ליש”ט על מדים חדשים ומסוגננים לצבאו, לא ייתן לכנפות מעיל בוערות לחבל לו בטוטאל לוק. אז סריג מכופתר קצר, בגזרה צמודת-גוף. כלומר, קרדיגן.

מעמדו של הדוכס כיקיר בריטניה, לפחות עד שנשמע סיפור מורשת הקרב המלא, הפך את הסריג המכופתר שלו לטרנד הלוהט ביותר בממלכה. גם כשהועם זוהרו של הדוכס מקרדיגן, הסריג שהביא לחייהם של הבריטים מוכי-הקור, היה כה שימושי ונהדר, עד שהמשיך לשאת את שמו מאז ועד עולם.

עד לתחילת המאה ה-20, הקרדיגן נותר בגזרתו המקורית, צמודת הגוף, כחלק מהמלתחה הגברית בעיקר.

ביקוש הולך וגובר לבגדי ספורט ופנאי ראויים, ולסריגים בכלל, הוביל את בתי הכלבו להציע שלל גרסאות במחירים שווים כל נפש (ותודה למכונות הסריגה שהביאתנו עד הלום), את מגזין VOGUE להציע את הקרדיגן כאפשרות ראויה, חוצת-מגדרים, לקהל קוראותיו, ואת עיתוני מלאכת היד למכור חוברות “עשי זאת בעצמך” לכל מי שאחזה בזוג מסרגות ומוטיבציה.

Good Housekeeping 1916

קרדיגן עפ”י גבריאל קוקו שאנל

אשפית התאמת המלתחה הגברית לגזרה הנשית, גבריאל קוקו שאנל, יצרה גרסה משלה, רכה יותר, עשויית ג’רסי, בעלת גזרה מאורכת שתשתלב היטב עם חצאית תואמת. יעילות האאוטפיט ואפשרויות המיקס-אנד-מאץ’ שהביא למלתחה, הבטיחו את שרידותו גם סביב שנות השלושים והארבעים, בעיתות “השפל הגדול” וגם בתקופת מלחמת העולם השניה.

הסטודנטיות של אותם עשורים, מכתיבות אופנתיות מובהקות, הפכו את קרדיגן האוברסייז (“ארבע מידות מעל זה מאסט”) לפריט שנחטף מהמדפים כלחמניות טריות.

אחרי מיצוי עניין הארבע-מידות-למעלה, הגיעה העת להעניק לקרדיגן מתיחת פנים סקס-אפילית, כששחקניות כג’ודי גרלנד ולנה טרנר, בחרו בגרסה מוקטנת וצמודה של הקרדיגן.

כל אלה הובילו לכך, ששנות ה-50 של המאה הקודמת יכולות היו להיות מכונות “עידן הקרדיגן“. מגוון הגזרות ממשיך לשגשג, כשהמובילה שבהן היא גזרה משוחררת, באורך הירך, בעל מחשוף V עמוק. בשנים בהם “יוצאים קבוע” ו”הוא נתן לי את הסיכה שלו” היו סמלי סטטוס להצלחה חברתית-רומנטית, קרדיגן שכזה, נושא אותיות של קבוצת ספורט, היווה פריט נחשק ביותר, עם חבר או בלעדיו. מראה ה”בויפרנד” עושה את צעדיו הראשונים בעולם.

כוכבי קולנוע כרקס הריסון ב”גבירתי הנאווה”, ותוכנית הטלוויזיה האלמותית “השכונה של מר רוג’רס” הפכו את הקרדיגן לשם נרדף לנינוחות, חמימות ועוד רגשות ביתיים חיוביים.

לא פלא שמיטב נשיאי ארה”ב בחרו להופיע בנשיונל טי-וי, כשהם עוטים אחד, ובפרצוף הכי אמפטי שלהם, נאלצים לבשר בשורות קשות לאומה.

שנות ה-90 של המאה הקודמת, הזכירו לנו שהקרדיגן שייך לצעירים. קורט קוביין שילב אחד באופן טבעי ביותר בסגנון הגראנג’ המלוכלך שאפיין אותו, בהופעת אנפלאגד כמה חודשים לפני התאבדותו. שר הורוביץ בחרה בגרסאות קטנות וצמודות ב”קלולס“.

בלייר וולדורף, ממשיכתה של שר הורוביץ, מינוס המתיקות, שילבה קרדיגן קטנטן במלתחה מלאת ה-preppy chic שלה בעונות הראשונות של “גוסיפ גירל“.

אבל מאז, שתיקה.

קרדיגן הוגלה מקדמת הבמה האופנתית, למלתחתם של חורשי חנויות יד-שניה, או כפריט בסיס כזה, שאין שום סיבה להקדיש לו תשומת לב יתרה.

סלבריטאים שמחזיקים בכרטיס VIP במועצת האופנה, דוגמת דיוויד בקהאם ומישל אובמה, מתחזקים מלתחת קרדיגנים פועמת ומצולמת היטב.

בחורף 2018, קרדיגנים הוצעדו על מסלוליהם של גוצ’י, פראדה ובלנסיאגה. כמה חודשים לאחר מכן, ג’יג’י חדיד הפכה את הקרדיגן ל”שלה” עם מראה שנע בין מרושל ליוקרתי, תוך שהיא הופכת אותו לפריט נחשק גם בקרב אוכלוסיית המילניאלס האינסטגרמית.

(ימין: ג’ורג’יו ארמני | שמאל: ג’יל סנדר)

(ג’יג’י חדיד)

נדמה כי בעונה הנוכחית, הטפטוף עומד להפוך לגשם של ממש. ההמלצה שלנו – קחי קצת נונשלנט קורט קוביין, הוסיפי ביטחון עצמי מישל אובמה וקמצוץ של מגניבות ג’יג’י חדיד. זו הגרסה הקרדיגנית האהובה עלינו. התעטפי היטב.

חדש בחנותלחנות

7 תגובות על “על מלחמה ושלום // סיפורו של קרדיגן

 1. נטאלי אומר:

  אני כל כך נהנית לקרוא את המאמרים שלך, הם תמיד כתובים בצורה מאד מעניינת וכל כך מעשירים.
  תודה לך.

 2. קרן בר אומר:

  איך הפוסטים שלך תמיד גורמים לי ללמוד עוד על האפנה וכל מה שמאחוריה. מתה על הסגנון כתיבה שלך.

 3. חן סיון אומר:

  אם כי הפעם אני לא לגמרי מסכימה איתך בנוגע לעובדות מסוימות
  תמיד כיף לקרוא אותך, יקירתי

  • יעל רוזנולד יניב אומר:

   חייבת לבדוק איתך מהם אי ההסכמות ביננו. תודה רבה על המחמאות

 4. חן סיון אומר:

  נשבעת שכבר כתבתי כאן תגובה
  היא נעלמה ואולי יד נעלמה העלימה אותה
  בכלופן, בעיקר החמאתי לך על הכתיבה המענגת, יעל, ממש כמו תמיד

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן