עוד חמישה ימים נדע אם יהיה לנו שינוי. אם תהיה לנו תקוה, אם יחזור שיח תרבותי אלמנטרי לזירה הפוליטית, אם נוכל להביע דעה מבלי לחטוף שצף גידופים בחזרה, אם נעיז לדבר על ערכים מבלי להיחשד כעוכרי העם, אם נוכל לומר לילדינו – עשינו כמיטב יכולתנו, עכשיו עשו אתם כמיטב יכולתכם.

 

עוד חמישה ימים נוכל לנקות את השולחן מהכפשות, להג ריק, משפטים סתומים ממשמעות למעט תכלית אחת – לקבע בתודעה הציבורית עוד אמירה שגויה על פוליטיקאי זה או אחר.

עוד חמישה ימים יתחיל המאבק על הכח האמיתי, הלא הוא הכסף. זה שלעולם לא מספיק, זה שלכל אחד מאיתנו יש דעה כיצד לחלק אותו, זה שיש שמעדיפים להשתמש בו על מנת לשמר את מעמדם תוך שהם מקבעים את בסיס האם שלהם למקומו בתחתית הפירמידה, ויש שמעדיפים לרפד איתו קבוצת מיעוט שתקום כל בוקר אל מרחבים לא להם.

 

לשבת על הגדר זו לא אופציה. לא להצביע כמחאה על המצב זו פריבילגיה שיכולים להרשות לעצמם רק הפריבילגים. אלו שממילא יושבים במרומי הפירמידה. אלו שיכולים לבחור בכל רגע לעבור למקום אחר. אלו שהבחירה באמת בידם. כל היתר, מוטב שיבחרו להשפיע. ומוטב שירצו לשנות.

עוד חמישה ימים נוכל לחזור אל השיגרה, אל היומיום הפרטי, אל מה שבידינו, הציבור שאינו עוסק בפוליטיקה, לעשות ולשפר.

עוד חמישה ימים נצטרך לפנות את תשומת הלב למה שיכול לחבר בין האנשים, הקבוצות השונות, הקהילות שחיות כאן יחד, בין אם מבחירה, או בלית ברירה.

 

עוד חמישה ימים נצטרך להניח לתותחי ההפרדה, לכלי המשחית המפלגים, ולהתחיל לעמול במרץ על בניית חיבורים.  בין אם נרצה בכך ובין אם לא, ניאלץ לבחור בשיתוף, בעשייה יחד, בשיח עוטף ומגשר. כי בפוליטיקה, בדיוק כמו בכלכלה, יש סיכוי הרבה יותר גבוה להצליח להשפיע, לעשות ולשנות, אם עושים זאת יחד, במשותף. נכון, צריך להתפשר, לוותר, להתגמש, למחול על הכבוד או פשוט למחול בגדלות נפש. אבל אם מתמקדים במטרה האחת החשובה – כל היתר זה רעשי רקע.

בעוד חמישה ימים ידעו כבר ילדינו שעשינו כמיטב יכולתנו. ועתה עליהם לעשות כמיטב יכולתם למען עצמם ולמען החברה שיבחרו לייצר סביבם ולגדל בה את ילדיהם. ואני מקוה שהם יביטו מבעד לחרך המציאות הסבירה, לא זו האידילית, האוטופית. והמציאות הסבירה, היא שאין מנוס אלא לפעול בשיתוף כדי לשפר את חיינו. עדיף לכולנו מציאות סבירה לרבים מאשר מציאות נפלאה למעטים. כי המעטים האלו יהיו מעטים מאוד מאוד, ורוב הסיכויים שהם לא יהיו אנחנו או אתם. ואם אתם כבר שם, על אחת כמה וכמה כדאי לכם לבחור בשיתוף, כי בידכם הכח לעשות.

 

אז תבחרו!
ותבחרו טוב.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן