יעל רוזנולד יניב מאחלת מזל טוב לסאפרן מונסון, וחוקרת את הסטייל של “פשוט נהדרת” ואת הקשר שלו לצניחה בצריכת נעלי העקב, ולשחרור האישה בכלל

כאשר לין פרנקס, בעלת משרד יחסי ציבור אופנתית מלונדון, פתחה ערב אחד את מכשיר הטלוויזיה שלה, לרגע חשבה שעברה לעולם מקביל. זו הייתה חברתה הטובה, פרנץ’ סונדרס, בבית שהיה מאד דומה לביתה שלה, ובדיאלוגים שדמו מאד לדרך בה היא מדברת, כולל מניירות. הסדרה “פשוט נהדרת” עלתה לאוויר.
לין, אשר פתחה את העסק שלה בגיל 21, ופילסה את דרכה כל הדרך לפסגה באמצעות מחשבה יצירתית והמון אמביציה, הייתה אחת שעסוקה גם בבחירות אופנתיות מובחנות מאד, גם בהמון הרעפת “דאאארלינג” ו”סוויטי” על סביבתה שורצת הסלבס, וגם נוהה אחרי זרמי ניו אייג’ כאלה ואחרים.
אחרי שקיבלה את פרויקט ההשקה של ג’ינס המעצבים של גלוריה ונדרבילט, בשלהי שנות ה-80, העבודה שעשתה הייתה כל כך מוצלחת, עד כי כמה שנים לאחר מכן הצליחה לשכנע משקיע לממן אוהל עצום מימדים בקנסינגטון, בו יוכלו מעצבי אופנה בריטיים להציג את כישוריהם. שבוע האופנה הלונדוני, אירוע מצו’קמק למדיי עד לאותה נקודת זמן, הפך לאירוע הנוצץ והיוקרתי שהוא עד לימינו אנו.

בתאריך ה-17 למרץ יחול יום הולדתה של סאפרון מונסון.
מי?? לבטח תשאלנה חלקכן.
הבת של אדינה מונסון.
עדיין לא מצלצל מוכר?
אין פלא. סאפרון (AKA: סאפי) היא הדמות האפרפרה ביותר שנראתה על המרקע, ובהיותה חלק מהקאסט של סיטקום המופת הבריטי “פשוט נהדרת” (Absolutley Fabulous), היא נאלצה לחיות בצלן העצום, הצבעוני והקולני מאד של אמה, אדינה (אדי) מונסון ושל פטסי סטון.

הסדרה “פשוט נהדרת”, למרות שלא מודה בשני הסעיפים, היא – א. אחת מהסדרות הפמיניסטיות ביותר שנוצרו, ו-ב. מבוססת על החיים עצמם, ורלוונטית להפליא גם בימינו אנו.
הסדרה עלתה לאוויר בתחילת שנות ה-90, שודרה לסירוגין במשך עשור והפכה אחר כך לכמה הופעות אורח נהדרות ולסרט אחד באורך מלא.
אדי מונסון היא בעלת משרד יחסי ציבור אופנתית, חובבת אלכוהול בכמויות שלא היו מביישות מלח צי ותיק ושאר טובין לא חוקיים, רודפת טרנדים סדרתית רק כדי להישאר ב”אגף הצעירים והמעודכנים”. חולקת איתה את כל אלה, חברתה הטובה, עורכת מגזין האופנה, פטסי סטון.
בתפקיד המבוגר האחראי, ביתה התיכוניסטית של אדי, סאפרן.

לבד משלושת הנשים הללו, נמצאות על הסט גם אמה של אדי, והמזכירה שלה, באבל. גברים מופיעים בתפקידים שוליים יותר, חלקם רק “חפצים” ברקע.
שחקנית ראשית נוספת, שהופכת את הסדרה הזו גם לתענוג ויזואלי גדול, היא האופנה. כל דמות מהודקת היטב בסגנון אישי בלתי מתפשר.

אדינה מונסון נמצאת עם היד על הדופק האופנתי, ומקיאה על עצמה (משחק מילים) את הטרנדים העדכניים ביותר, באופן המוגזם והצעקני ביותר האפשרי, ובשתי מידות פחות ממידותיה האמיתיות. אדי לא הייתה קוראת לעצמה “קורבן אופנה”, יותר כמו “ניתנת להכוונה”. בין אם מדובר בטרנד המראה הספורטיבי, בטי-שירט נושאת מסר מעצים או במטפחת ראש של פוצ’י, היא חולשת על הפריטים החמים ביותר, מרבית הפעמים, באותו טוטאל לוק ממש. כל אלה מעוטרים גם ברדיפת מותגי-על שאת יצירותיהם המובהקות ניתן יהיה להציג – שוב, במקביל – בכל זמן, אירוע ומקום.

אם אדי מציגה את “קורבנות האופנה” נוהת הטרנדים שלה כבחירה סגנונית, הרי שפטסי מחזיקה בסגנון אישי יציב ונטול שינויים עוד מימי הזוהר שלה, אי שם בשנות ה-60-70. עם סידור שיער בסגנון beehive נפוח, עקבי סטילטו, שפתון אדום ורגליים חשופות מאד. היא מבליחה גם מחוות לשנות ה-80 עם כריות כתפיים עצומות ותכשיטים גדולי מימדים בזהב. האקססוריז האהובים עליה הם בקבוק אלכוהולי כלשהו, סיגריה ומשקפי שמש ענקיים להסתרת הנגאובר.

המבוגרת האחראית, סאפרון מונסון, הציגה לעולם את טרנד ה”נורמקור” הרבה לפני שהעולם חשב שזה מגניב ונכון. בשילוב של משקפי ראיה כבדי מסגרת, גבב בגדים שנראים כי נלקחו מחנויות יד-שניה במהירות, וג’ינס בגזרת mom jeans בלתי מחמיאה בעליל, סאפרון הייתה יכולה להשתלב בכל חבורת היפסטרים שמכבדת את עצמה. חלק מהפריטים שבמלתחה הסאפרנית הם קלאסיקות נצחיות שעומדות יפה בכל מבחני הזמן.

אז מתי סאפרן הפכה לבחירה האופנתית המועדפת?

כל מיני דברים מעניינים קרו בעולם בשנתיים שעברו מאז יצא הסרט “פשוט נהדרת” למסכים הגדולים (אבל אנחנו לא כאן כדי לדבר פוליטיקה ותיקים פליליים). בזמן שאדינה מונסון התעניינה בעיקר בדברים שעושה כריסטיאן לקרואה, העלה קארל לגרפלד לתצוגת האופנה של שאנל ב-2014 את עיצובי ההוט-קוטור המעודנים ביותר שלו כשהצועדות על המסלול נעולות בנעלי ספורט תואמות. נעלי ספורט! ושמלות קוקטיות רקומות בעבודת יד! העולם האופנתי סימן לעצמו Life event משמעותי.
קצת אחר כך אפשר היה לסמן גם את סנדליה השטוחים של גל גדות על השטיח האדום בפרימיירת “וונדר וומן”. גם הגברת הראשונה מלאת ההבעה והסטייל, מלאניה טראמפ, נצפתה בסנדלים שטוחים. גם אם השיק הצרפתי מוצא עצמו מגחך אל מול המובן מאליו, אי אפשר היה להתעלם ממה שעובר על מנעליהן של נשות ארה”ב.
כל כך אי אפשר היה להתעלם, עד כי לפני כשבוע הקדישו אתרי החדשות כתבה לנושא, וחשפו כי רק בשנה האחרונה צנחו מכירות נעלי העקב צניחה חדה למדיי, בעוד אחוזי המכירה של הסניקרס רשמו עליה חדה אפילו יותר.
בעוד סטיב ג’ובס ז”ל ומארק צוקרברג מרשים לעצמם לבוש עבודה רשמי של ג’ינס וטי-שירט כבר שנים, בימים אלה מתנערות גם נשים חזקות מקודים מגבילים קודמים ואומרות “לא נוח לנו”.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן