מה לא נכתב כבר על נטע ברזילי? אילו סיסמאות וסלוגנים לא הודבקו לה עדיין? חגגנו איתה את “השונה”, תלינו בה את הקול הנוכחי של ה- #MeToo, האשמנו דרכה את כל ישראל בזלזול בתרבות היפנית, והיד על המקלדת עוד נטויה. יעל רוזנולד יניב מנסה להוכיח שהאירוויזיון הוא הרבה יותר מחגיגה של תלבושות מופרכות ובלדות רוח-בשערה ענוגות.

כשדפנה דקל פיזזה בשמלה שעיצבו בעבורה דליה קפוזה וצפרא פרלמוטר (שלנו מהבית!), ושרה “זה רק ספורט”, היא לא הייתה יכולה לטעות טעות גדולה יותר.

זה מ מ ש לא רק ספורט.

בשנת 2015 קיים איגוד השידור האירופי ועידה לקראת ציון שישים שנות הפקה גרנדיוזית. בועידה, שקיבצה אליה משתתפי עבר, מומחים, עיתונאים, אנשי אקדמיה ומעריצים, דנו בהשפעה של תחרות הזמר על הציבור באירופה לאורך ששת העשורים האחרונים. כולם הנהנו במרץ אל מול המסקנה שהאירוויזיון היא אירוע כזה שמבטא את רוחות התקופה. שוקינג!

השנה היא 1956. אירופה עדיין לא לגמרי סיימה להשתקם אחרי מלחמת העולם השניה. “דרוש לנו איזה משהו אופטימי. איזה מסר של אחדות מחודשת. אנחנו יודעים – בואו נתאסף כולנו ונשיר את זה!”. וככה נולד החזון של אירופה, Eurovision.

שבע מדינות שמחו להתאחד. אחרות חיכו לראות לאן זה מתפתח.

בהתחלה מציגות המדינות המשתתפות אווירה רגועה, קולטורה אירופית בדמות בלדות רגועות וחליפות ושמלות ברוח שנות ה-50 וה-60, להשלמת הסיפור.

ההתפתחות הטכנולוגית של שלהי שנות ה-60 מולידה את הטלוויזיה הצבעונית, את מוזיקת הפופ הקופצנית ואת חשיבות ההגשה. בשנים האלה ממש מתקבצים חבורות-חבורות של אנשים שקוראים לממשלות להפוך את העולם הזה למקום טוב יותר, פרחים וסמים אינקלודד.

תמו שנות ה-60, תמו הנעורים, הפרחים התחילו לנבול וגם המלחמה הקרה הצטננה עד קיפאון.

מדינות אירופה רוצות קצת שקט ושלווה מכל הפוליטיקה הזו, ושירי האירוויזיון מבוצעים בעיקר בשפות של מדינות המוצא.

האירוויזיון, כמו שאר האנושות, משנה פאזה – על רקע עידן ה”אני” של שנות ה-70 – וכעת מבצעי השירים מבינים שיש כאן איזה פוטנציאל להצלחה עולמית.

שבדיה שולחת נציגות שמורכבת משני זוגות נשואים, אנונימיים דאז – אנייטה פלטסקוג, ביורן אולבאוס, בני אנדרסון ואנני פריד לינגסטאד. ורבי ביורן היה נותן בהם סימנים – “אבבא“.

הרביעיה משבדיה הציגה הרמוניה ווקאלית, פופ קליט בינלאומי, מדויק עד רמת הנוסחה המתמטית, וסטייל מלא נצנוצים. החוק המקומי קבע כי ניתן לקבל החזרי מס על בגדים שבאופן מובהק לא נועדו לשימוש יומיומי, וחברי אבבא אמרו לזה “That’s The Name Of The Game!”.

העולם, מצידו, מחבק ומאמץ בחוזקה ובקריאות “תודה על המוזיקה” רמות. כמה רמות? הרבה לפני שעומר אדם הפך סולד אאוט תוך 20 דקות, כשהחלה מכירת הכרטיסים לשתי הופעות הלהקה בלונדון (1977), הוצפו המארגנים ב-3.5 מיליון הזמנות, שהיו עשויות למלא את אולם המופעים באלברט הול בערך 700 פעמים.

שנות ה-80 הביאו איתם סינתיסייזרים, פופ ואת ערוץ המוזיקה MTV. האירוויזיון מתאים את עצמו עם סאונד דומה, ומתקבע על הסגנון שמוכר לנו עד היום – הסקאלה שבין פופ צבעוני מקפיץ לבין בלדות דביקות על אהבה. הקריירה הבינלאומית של סלין דיון מלבלבת אחרי שיר האירוויזיון שביצעה עבור שוויץ.

שנות ה-90 הפכו את העולם למקום קטן יותר, עם פריצת האינטרנט לחיינו, אבל גם למקום חשדן יותר חברתית, מקבל פחות. מפלגות ימניות וימניות יותר מקבלות תמיכה והכרה. הנציגים שנשלחו לאירוויזיון הפכו לסמלים של משהו גדול יותר מפיסת האדמה המכונה “הארץ”.

ויוה לה דיווה! דנה אינטרנשיונל והתוכי שעיצב גוטייה כובשים את הבמה והקהל האירופאים, ודנה הופכת לסמל לקהילה הלהט”בית בין לילה.

כמה שנים לאחר מכן, מצטרפת אליה גם קונצ’יטה.

נטע כפרה-עליה ברזילי, כבר מיתגה עצמה כסמל – “השונה”, זו עם הפרצופים והקולות והסטייל הגדול מהחיים.

ומה קורה הלאה, ביום שאחרי שהבטריות של החתולים המוזהבים ישבקו? אם לצטט “שונה” אחר, דיוויד בואי אמר “אני לא יודע לאן אני ממשיך מכאן, אבל אני מבטיח לכם שזה לא יהיה משעמם“.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן