לקראת שובה של תופעת הניינטיז, תיקים באפילה, אל המרקע שבוע הבא, רצינו לעשות כבוד למלכה הבלתי מעורערת של הסדרה, ועל הדרך לרכז עבורכם רשימת צפייה ממוקדת של הפרקים שאסור להחמיץ מ-9 העונות (ומעל ל-200 הפרקים) בהן רצה הסדרה בין השנים 1993-2002. האמת נמצאת אי שם.

 

the-truth

 

מה ניתן לאמר על דנה סקאלי? היא ההפך הגמור ממאלדר, שכ”כ רוצה להאמין. היא התשליל שלו, במראה ובאישיות. גדלה עם שלושת אחיותייה ואביה, קצין בחייל הים האמריקאי ובעלת תארים בתחום הרפואה והפיזיקה. בניגוד למאלדר, היא איננה מנסה להוכיח קיומם של חיים בכוכב אחר. היא גם איננה מונעת מחיפוש אחר האמת אי שם, אלא ממשהו אחר: המדע שלה. היא חוקרת מצויינת בזכות עצמה ומאתגרת את מאלדר שוב ושוב. זה היפוך של דימויים: הוא המאמין, היא הסקפטית.

היא אישה חזקה ועצמאית בעולם ומקצוע עתירי טסטוסטרון, עם נוכחות קבועה לא רק בהופעתה כי עם גם בהליכותיה. היא אינטיליגנטית, רציונאלית, אמיצה וללא שמץ של ספק האדם החכם ביותר בכל סצינה. והיא לוחמת. היא נלחמת עבור עקרונותיה ועבור האנשים שהיא אוהבת. היא שם בזכות עצמה.

הסדרה מתחילה כשהיא מצוותת לפוקס מאלדר, במטרה להפריך את עבודתו ולהוכיח שאין טעם להמשיך לתחזק את מחלקת התיקים האפלים בה הוא עוסק. אך במהרה, היא מגלה בעצמה, שיש מעבר להוכחה החותכת והנחרצת. אולי יש גרעין של אמת במה שמאלדר אומר. עדיין, היא איננה יכולה לקבל את זה פשוטו כמשמעו וממשיכה לנסות להסביר את ההתרחשויות בעזרת המדע, האהוב שלה.

את כל זה היא עושה בנועם ובמידת החסד הכ”כ אופיניים לה. היא תתנגד, תהדוף ותבעט מבלי באמת להיות רעה.

 

"היא הציגה את עצמה כאדם מוכשר ואמין אשר לעולם אינו יוצר מהומה. והיא לא היתה צריכה: כולם סמכו על יכולותיה, כך שהקשיבו מבלי שביקשה. הסמכותיות הקולית איתה סקאלי ניהלה את הקריירה שלה (ואת חייה), הפכו אותה לקדושה המגנה של נשים המנסות לפלס את דרכן בבניית קריירה בתחומי המדע, הטכנולוגיה, ההנדסה והמטמטיקה."

אפקט סקאלי, אבי מורגן, All That Is Interesting – 2015

 

זה מה שניתן להגדיר כ’אפקט סקאלי’: זרם הנשים הצעירות אשר פיתחו קריירות בתחומי המדע. דמותה נתנה השראה למיליוני נערות ועדיין נותנת. כל זאת מבלי לציין שהיא אישה מהממת, עם שיער נפלא.

 

scully&mulder
סקאלי ומאלדר, 20 שנה אחרי

 

הבינג סד דט, יודעים מה יותר כיף מאשר ללרלר על השפעתה של תיקים באפילה ודנה סקאלי על עיצוב האישה המודרנית? צפיה בפרקים הטובים ביותר של הסדרה! אז הנה הם, 13 הפרקים שכל מעריצי עבר ומעריצים פוטנציאליים בהווה צריכים לראות לקראת שובן למסך הקטן:

עונה 1, פרק 1 “Pilot”

צפו בו רק בגלל שהוא הפרק הראשון, אבל גם כי הוא פנטסטי. מאלדר וסקאלי נפגשים לראשונה בסצנה שתעביר בכם צמרמורת. “Sorry, nobody down here but the F.B.I.’s most unwanted.”

עונה 2, פרק 8 “One Breath”

שני פרקים קודם לכן, נחטפה הסוכנת דנה סקאלי, בין אם ע”י עב”ם או מסוק – נותר פתוח לדיון. בתחילת הפרק שלפנינו, סקאלי מוצאת את עצמה בבית חולים ארעי, בתרדמת, נאבקת על חייה. שלל התרחשויות וסצנות נהדרות בפרק הזה.

עונה 2, פרק 20 “Humbug”

תפלצות קרקס, אוכלי חרקים, ווינסנט שאבלי הענק והמנוח התאחדו בפרק זה, העוסק במציאת אנשים הדומים לנו בצורה זו או אחרת…

עונה 2, פרק 25 “Anasazi”

מפתה להכתיר את הפרק הזה כפרק סיום העונה הטוב ביותר בהיסטוריה של הטלוויזיה. לראשונה מאלדר מניח את ידיו על ראייה להימצאותם של חיים מחוץ לכדור הארץ, אך היא מוצפנת במה שנראה כמו שפה של חוצנים.

עונה 3, פרק 4 “Clyde Bruckman’s final response”

אחד הפרקים המעולים של הסדרה כולה. דארין מורגן זכה בפרס האמי על כתיבת פרק זה. פיטר בוייל המנוח זכה בפרס האמי על תפקידו כמדיום אשר ניחן ביכולת (המדכאת במקצת) לראות כיצד האדם העומד מולו הולך למסור לבורא את נשמתו. בהזמנות זו הוא גם חושף בפני מאלדר איך זה מסתיים בשבילו. (רמז: הדרך הנוראית ביותר שניתן לדמיין).

 

עונה 3, פרק 16 “Apocrypha”

פרק זה הוא הראשון מבין רבים המבסס נרטיב אשר ישרת את הסדרה בהמשך 6 שנותיה. הנוזל השחור מוצג לראשונה והדימויים שהוא מייצר הם בו זמנית מעוררי אימה ויפים בצורה מוזרה – חומר שחור וסמיך אשר מדביק אנשים ע”י חדירה לעיניים, לאף לפה והאוזניים, הוא משתלט על התודעה של המארח והופך אותו לעבד שלו. הנרטיב חוזר בהמשך הסדרה מספר פעמים כעמוד השדרה של תוכניות ההשתלטות של החוצנים. פריים סיום הפרק הוא אחד הזכירים ביותר.

עונה 3, פרק 20 “Jose Chung’s from outer space”

פירוק הסדרה למרכיביה. צ’רלס נלסון המנוח מגלם סופר טראשי המנסה לרדת לעומקה של תקרית חטיפה ע”י חייזרים שהתרחשה לכאורה. האם היו אלו אכן חייזרים? הייתי שוטח בפניכם את כל האנקדוטות הנפלאות של הפרק הזה, אבל הספויילרים מיותרים. לצפות.

עונה 4, פרק 2 “Home”

הפרק המפחיד ביותר של סדרת טלוויזיה כלשהי שנעשה אי פעם. נקודה. סוף פסוק. לעולם לא תשמעו את Wonderful Wonderful של ג’וני מט’יס באותה צורה.

 

עונה 4, פרק 14 “Memento Mori”

תשכחו מצוות השחקנים הנרחב והמשתנה, תגליות של מזימות נוראיות והפיתולים הלא צפויים. למרות ש”ממנטו מורי” מכיל את כולם, יש בו משהו אפילו טוב יותר: מעורבויות אישיות ורגשיות…

emotional-file

עונה 5, פרק 12 “Bad blood”

לוק ווילסון מככב בפרק הערפדים הזה המסופר בנפרד מנקודות המבט של סקאלי ומאלדר. זה גם הפרק האהוב על ג’יליאן אנדרסון המגלמת את דר’ דנה סקאלי.

עונה 6, פרק 2 “Drive”

לפני כמה שנים שודרה סדרה די טובה המתקראת “Breaking Bad”. לא יודע אם שמעתם עליה, אבל היא נוצרה ע”י הכותב של תיקים באפילה, ווינס גיליגאן ואת הכוכב הראשי בה גילם בריאן קרנסטון. הצמד נפגש לראשונה בפרק זה, וניתן להבחין כבר פה כיצד קרנסטון יכול לגלם דמות כ”כ חביבה אשר מבצעת מעשים לא ממש חביבים.

 

עונה 7, פרק 12 “סוכנים באפילה”

שם הפרק, תיקים באפילה וסוכנים, בהצלבה. נשמע רע. אבל זה לא. זה מפחיד ומגניב ומדגיש את חדשנותה של הסדרה. הוא גם ממחיש את יציבות הדינמיקה בין צמד הסוכנים. 7 שנים לתוך ההיכרות בין הסוכנים ומאלדר שוב הוגה תיאוריה משוגעת, סקאלי מצביעה על השגעון שבתיאוריה, אבל היות ואנו חיים בעולם משוגע, מאלדר יוצא הצודק וסקאלי הטועה.

עונה 8, פרק 21 “Existence”

יכול היה להיות פרק הסיום האולטימטיבי לתיקים באפילה (שנמשכה גם לעונתה התשיעית), המספק פתרון חלקי לפיתולי העלילה וגם את הקלוז’ר הרגשי שהיינו זקוקים לו במשך 3 עונות תמימות.

p-scully

האם קיימים עוד פרקים מיתולוגיים שצריכים להיות ברשימה הלא ממצה הזו? האם סקאלי התבגרה להיות אשת מקצוע שלא חוששת להחצין את נשיותה? ספרו לנו מה אתם חושבים.

חדש בחנותלחנות

2 תגובות על “נאבקת בסטראוטיפ: המקרה של ד”ר דנה סקאלי המסתורית

  1. Tsafra Perlmutter אומר:

    איזו כתבה כייפית! האמת? אין כמו קצת נוסטלגיה, שיער עשוי היטב ומדע

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן