פתרון קסם לאי השיוויון בכלל וזה המגדרי בפרט, בעזרת כמה מספרים פשוטים שמתחברים לתמונה אחת. אם את בת שלושים עד ארבעים, הטור הזה נכתב אלייך.

יש לי חבר שאוהב לצאת לתחרויות איירון מן, חברות שאוהבות לדלג לחופשות תרבותיות במוזיאונים, וכמה מחברותי הטובות ביותר, שלא לומר בנותי, נהנות ממסעות שופינג. התחביב שלי הוא להרכיב פאזלים שמציגים תמונת עולם חדשה באמצעות איסוף שיטחי של עובדות ונתונים ברחבי הרשת.  

הפרסומת האחרונה של בנק שלא אגיד את שמו עצבנה אותי כל כך שנאלצתי לשוב למסעות ציד המספרים שאני כה חובבת. הבנק מפתה את האמהות הצעירות לקחת הלוואה שתסייע להן להאריך את חופשת הלידה שלהן משלושה חודשים לששה חודשים. איזה חמווווד! לא עוד הלוואה נלוזה לרכוש אוטו נוצץ, הפעם הלוואה למטרה טובה שיש עליה קונצנזוס – אהבת אם. הבנק יסייע לך לחוות את האמהות בצורה טובה יותר. אם תקחי הלוואה לא תצטרכי לעזוב את העולל לאחר שלושה חודשים, לא תצטרכי לחזור לעבודה, לחסוך בהוצאות, לדאוג מהחור השחור הגדל בחשבון הבנק. כמו שהתחתנת כמו מלכה, כי מתחתנים רק פעם אחת, כך זכותך להיות אמא נסיכה בסטייל

 מישהו שם בבנק בטח חשב שהתוכנית גם תומכת בנשים, וכל זה היה נכון אילולא היה עומד בסתירה קשה לכמה עובדות חיים:

בשנת 1950 נשים חיו בממוצע עד גיל 63 היום הן חיות עד גיל 84.

  1. בשנת 1950 עבדו בממוצע 47 שנה שהיו צריכות לקיים כ 11 שנות פנסיה. היום עובדים כ 39 שנים, שצריכות לקיים כ 21 שנות פנסיה.
  2. המשמעות של תוחלת חיים העולה היא שנשים מהוות רוב משמעותי במעגל החיים הבוגרים, וב 2050 הן יהיו כנראה 81% מאוכלוסיית הבוגרים שיגיעו לקו הסיום.
  3. פערי השכר בין גברים ונשים במשרות זהות נע בין 15%-34% לרעת הנשים
  4. 74% מהאוכלוסייה המתפרנסת בישראל מרוויחה עד 8000 ש”ח לחודש, רובן נשים, 33% מהן במשרה חלקית.
  5. כמה מחברותי המתלבשות הצעירות הסבירו לי ששבוע עבודה של 45 שעות הוא מאוד תובעני, ולכן רבות מחברותיהן נשברות ומעדיפות אפילו לעבוד בחלקי משרה, בודאי אם הן אמהות טריות.
  6. 20% מסך תקבולי מס הכנסה מקורם בתעסוקת נשים. מדובר בכ 8 מיליארד שקלים.

כל העובדות הנ”ל מחייבות  פתרון יצירתי שיעודד נשים צעירות לבחור בקריירה ובוודאי בפרנסה. בעיקר אם אנחנו רוצות לייצר במהירות תיקון לאפלייה המתמשכת בשוק העבודה, אם אנחנו רוצות פנסיה ורצוי בכבוד, אם אנחנו רוצות שנשים ייקחו חלק משמעותי בשדרת הניהול. 

ח”כ זהבה גלאון ממליצה לאמץ תוכנית תמריצים לתעסוקת נשים מעל גיל 50 במקום להעלות את גיל הפרישה. מאחר וכמוה כמוני מתנגדת נחרצות להעלאת גיל הפרישה לנשים, וכיוון שילדינו שחקו עד דק את הסבלנות של חברותי המורות כך שהן מחכות לפנסיה בכליון עיניים, והשוק הפרטי פולט אותן אפילו קודם, אני דווקא מציעה לתמרץ את האמהות הצעירות כדי שחלק משמעותי מהן יגיע לתפקידים בכירים ומיצוי הפוטנציאל. איך?

בואו נבטל כליל את מס ההכנסה לנשים מגיל 30 עד 40.

זה ייתן תמריץ אדיר לצאת לעבודה, להעדיף את עבודת הנשים על זו של גברים, הנשים יחזיקו במפתח לכלכלת הבית, וסוף סוף נפסיק לשמוע את הטיעון קצר הרואי שלאמהות צעירות לא משתלם לצאת לעבודה. ההנחה היא שמי שתתמיד בשוק העבודה תגיע בגיל 40 לרמת שכר סבירה שתאפשר לה גם לתרום להכנסות המסים של המדינה, ולהמשיך להתקדם.

בהנחה שחלקן של הנשים העובדות בגילאי 30-40 הוא כשליש מהעובדות בכלל, הרי שמדובר בסכום  של כ-2 מיליארד שקלים. המון! אבל הרבה פחות מהסכום הצפוי להיכנס בשנה מתמלוגי הגז.

איזו מהפכה נחמדה!

 

 

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן