אני מתה על בדי כותנה. אוהבת להגות את המילה כותנה ולעקוב אחרי האסוציאציות שהיא מעוררת : בית, שדה, ילדות, תמימות. אוהבת את מגע אריג חולצת כותנה על העור, כשהוא חדש, קריספי ויציב וגם כשהוא מתיישן, משופשף ומרוכך.

חולצת אריג כותנה, לא מובן מאילו.
חולצות אריג, טי שירטים, שמלות, מכנסיים, ג’קטים וג’ינסים כמובן, לכאורה, עצם היותם עשויים כותנה היא עובדה מובנת מאליה. אבל דווקא היום, השימוש בכותנה לא ברור מאליו. הסיבים הסינטתיים משתכללים ומשתבחים ומהווים אלטרנטיבה שיש לה סיבות כלכליות ואקולוגיות: מחירי הכותנה עלו, גידול הכותנה כרוך בשימוש כבד בחומרי הדברה ותהליך כביסתה מצריך כמויות גדולות יותר של מים וסבון מאשר בכביסת אריגים סינתטיים.

שמלת קפרי מכותנה אפורה מקולקציית הקיץ של co.co. בעיצוב דליה קפוזה. צילום : לירון ויסמן.
ומצד שני, הצורך האנושי במגע עם חומר טבעי, נושם, בעל מטען הסטורי עתיק יומין שמחבר אותנו באופן תת מודע לשורשים שלנו, נותר בעינו. אחת ההתפתחויות המשמחות בעקבותיו היא חקלאות הכותנה האורגנית, ההודפת מזיקים מבלי לפגוע בסביבה ונמצאת בגידול מתמיד.

מימין : צמח הכותנה, משמאל בגדי כותנה ב anukhi.
לבישת כותנה היום היא הצהרה של טעם וכבוד לטבע, גם לזה האנושי. הכותנה מגיעה בעיבודים רבים: דקים ומעודנים כמו בדי בטיסט ווואל, בוהקים באריגת סאטן, ממורצרים ומוחלקים ועבים וחזקים כמו דריל וג’ינס. הכותנה הגדלה במצרים, הודו ואוזבקיסטן נחשבת לאיכותית ביותר. חווית כותנה מיוחדת העניקה לי חולצת אריג שנקנתה בהודו בחנות אנוקי המפורסמת בג’ייפור. מגעה היה כה נעים, נוסך תחושת הגנה וחופש תנועה יוצא דופן, עד שהיא נלבשה וכובסה, נלבשה וכובסה ונלבשה יותר מכל בגד אחר ועד היום היא עובדת כמו שיקוי קסמים. לובשים ומתחזקים.

נורית קריב בשמלת נפולי. היא הציעה, אנחנו ייצרנו. מאה אחוז כותנה בשתי שכבות של וואל. צילום: שירה ברויאר.
“כותנה זה הכי בייסיק, לפני כל ההתחכמויות, אומרת נורית קריב, שותפה בco.co. וסטייליסטית בכירה בתחום המזון והלייף סטייל. שמלת כתפיות מכותנת וואל בשתי שכבות ששוליה פרומים בשיק נון שלנטי ,היתה ההצעה שלה לקולקציית הקיץ שהקבלה בשמחה על ידי צוות co.co. כחלק מהמדיניות הדוגלת בבניית קולקציה על סמך דיאלוג עם הלקוחות. נורית הציעה שמלה, מעצבת הבית דליה קפוזה בחנה את האפשרויות ובשיתוף פעולה, היא נכנסה לייצור כשמלת נפולי בגווני תכלת, אדום וירוק. עכשיו יש לנו קולקציית שמלות קיץ קטנה עשויה מאה אחוז כותנה, מאה אחוז הנאה. כי קיץ, וחם ואין כמו כותנה, סופגת, אורירית, משדרת קלאסה ושיק. טבעית ונושמת, עתיקת יומין ותמיד משתכללת.

פשטות אלגנטית נצחית בכותנה מגרייס קלי ( משמאל) ועד היום.

חדש בחנותלחנות

3 תגובות על “נפלאות הכותנה

  1. שירה ברויאר אומר:

    הי אילת, את מוזמנת בשמחה למדוד את השמלה התכולה של נורית! בחנות או בשירות try & buy שלנו!
    תודה

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן