שבוע משפחתי בסיציליה חיבר את שירה ברויאר למקורות ההשראה של דולצ’ה וגבנה. במאות שנים של מסורת אסתטית בכל התחומים, אפשר רק לקנא.

אני קצת מקנאה באיטלקים. לא מתוך נטייה להלקאה עצמית יהודית טיפוסית. אלא כתגובה טבעית שמתלווה לשבוע מעורר ההשראה בסיציליה. שבוע שעומד להסתיים מחר. לאבא שלי ימלאו בסוף מרץ 80, אחותי מתגוררת בקנדה והחלטנו לנצל את חופשת הכריסמס ולהפגש באמצע הדרך, כדי להקדים ולחגוג חופשה משפחתית מורחבת. אנחנו שבט של תשעה (זוג הורים, שתי אחיות, שני בעלים ו 3- נכדים) ומה יותר מתאים מלחגוג את המשפחתיות בסיציליה?


המשפחה האיטלקית כהשראה.

סטפנו דולצ׳ה ודומיניקו גבנה עושים מהגרנד פמיליה האיטלקית אימפרית אופנה משגשגת. בשנים האחרונות השורשים הסיציליאניים של דולצ׳ה, יליד פלרמו (גבנה נולד במילנו) מככבים בקולקציות מרהיבות, עתירות סמלים סיציליאניים. מסעות הפרסום כוללים סצינות משפחתיות מורכבות מגברים, נשים בגילים שונים וילדים. באתר של הצמד מוקדש אפילו מקום לשיתוף צילומים משפחתיים של הלקוחות.


מוניקה בלוצ׳י מטעינה בסקס אפיל.

אז למה אני מקנאה (קצת?) משום הקלות שבה מקורות ההשראה ההסטוריים והתרבותיים מתגלגלים לפתחם של האיטלקים כמו מטבעות שהושלכו למזרקה. אין צורך להרחיק, רק להתכופף ולאסוף. את המראות, הצבעים והמסורות שנשמרו ברצף והפכו להיות מקור לגאווה.
דול׳צה וגבנה התחילו מביסוס מראה האלמנה הסיציליאנית הלבושה בשחורים. מראה החביב עלי ביותר. שמלות וחליפות שחורות בגרסאות קלאסיות חמורות סבר או עשירות בעיטורי תחרה שחורה אותן מדגמנת לרוב בפירסומות מוניקה בלוצ׳י, ומטעינה אותן בסקס אפיל שגורם גם לחליפה השחורה הכי שמרנית להראות סקסית.


מדונה של הכלים.

גם מדונה מגוייסת לסייע לצמד שמשתף עמה פעולה יותר מעשרים שנה. בצילומים באווירת עקרת הבית הסיציליאנית קשת היום, רוחצת מדונה כלים בשמלת תחרה שחורה. וגם אוכלת ספגטי בידיים, או משתעשת עם תינוק על המיטה בשאר צילומי הקמפיין.


הדפסים בהשראת הקרמיקה הסיציליאנית.

אבל לא רק שמלות שחורות. גם הדפסי חצילים ופלפלים, שמככבים בכל המנות המסורתיות של המטבח הסיציליאני קישטו את שמלות הקיץ של הצמד, לצד אוספים עם הדפסים בהשראת הקרמיקה המקומית עתירת הצבעים.


הקתדרלה במונראלה וההשראה בקולקצית חורף 2014.

ובכל זאת, את כוחה של ההשראה חוייתי השבוע במלוא הדרה כשהגעתי במסגרת הטיול המשפחתי לקתדרלה המפוארת במונריאלה שבפלרמו. בבת אחת הכל התחבר. התמונות ממסלול תצוגת החורף האחרונה עם הדוגמניות בשמלות בדוגמאות מוזאיקה מוזהבת, איקונות ביזנטיות ותכשיטי זהב משובצים, מלכותיים. כל ההשראה לקולקציה השתרעה לנגד עיני על התקרה והקירות בביקור בקתדרלה.
רוג׳ר השני, מלך סיציליה הנורמני החל בבניתה בראשית המאה האחת עשרה. נאורותו התבטאה בכך שככובש הוא כיבד את המוסלמים ששלטו בסיציליה לפניו ושילב סגנונות מזרחיים ומערביים. הקתדרלה, דוגמה יפהפיה לאדריכלות הנורמנית בסיציליה, היא עוד סיבה לקצת קנאה. כיבוש נאור ששימר את הסגנון הערבי ושילב בו את הנצרות. שכבות על שכבות של מסורות שנבנו לאורך ההסטוריה והיפרו אחת את השנייה, עד שנוצר הפסיפס המרהיב והיציב של השפעות הדדיות.


ההשפעות היווניות בסיציליה בקולקציית הקיץ של דולצ׳ה וגבנה

והרצף…הו הרצף ההסטורי מעורר הקנאה שמאפשר לסטפנו דולצ׳ה לתאר את ההשראה שלו באופן פשוט ואותנטי, כפי שתאר אותה אחרי התצוגה האחרונה שלו לקיץ הקרוב. גם היא ממשיכה ברצף את הקו הסיציליאני העשיר: מראות אי הולדתו מרובי ההשפעות היווניות שהופכים לחלומות שמתערבבים עם הסרטים של פליני, פזוליני, עם נופי טראומינה, סקרוזה… בדיוק כמו המקומות המופלאים בהם ביקרתי השבוע לראשונה.
אז נכון, יש לנו ים ומדבר והסטוריה ותרבות, אבל איפה הגאווה, הרצף וההשראה שיעניקו למעצבנו המקומיים קרקע פורייה לאין סוף של יצירה?

חדש בחנותלחנות

8 תגובות על “השראה שאי אפשר לסרב לה

 1. אריאלה אומר:

  כתיבה ורפרנסים מעוררי השראה, אין נחמד מזה לצד הקפה של הבוקר ביום שישי. תודה.

 2. שרי סימן טוב אומר:

  אכן מעורר קנאה והשראה, ייקח לנו כנראה עוד כמה שנים טובות, אם בכלל. תודה ומקווה שאכן נהנתם כולכם ובמיוחד הסבא:)

 3. חגית פרידלנדר אומר:

  גם הכתיבה שלך מלאת השראה, שירה יקרה.
  ברכות חמות לאבא ולכלכם.
  חגית

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן