בשבוע שעבר נערך בניו יורק טקס הגאלה השנתי המפואר של מוזיאון המטרופוליטן. כמו בכל שנה התכנסו שועות עולם לצד כוכבניות עולות ופאשניסטות מדופלמות, לבושות במיטב בגדי המעצבים, כדי להתמנגל ולהצטלם על השטיח האדום ברחבת כניסת המוזיאון, בתקווה לקשט את כותרות האתרים והפיד באינסטגרם למחרת.

האירוע הנוצץ אכן סיפק אאוטפיטים ומראות ששווה לציין לטוב ולרע. נשאיר את חלוקת הדרקונים לכן, אך אלו הן הסחות דעת למטרה האמיתית של הערב הזה – גיוס כספים לאגף התלבושות של המוזיאון שהציג השנה הומאז’ למעצבת האופנה היפנית ריי קוואקובו ולבית האופנה קום דה גרסון.

אז כשאומרים Met Ball מתכוונים בעצם לערב בו נפתחת התערוכה של ‘אגף התלבושות ע”ש אנה ווינטור במוזיאון המטרופוליטן’, כמובן שבאנגלית זה נשמע זוהר יותר. מדובר במחלקה שהחלה דרכה במוזיאון בשנת 1946 כשהיורשת הניו יורקית  אירנה לואיסן חיפשה מקום לאחסן בו את אוסף התחפושות שאצרה במהלך שנים. בזכות קשרי משפחתה, הצליחה לואיסון לשכנע את המוסד המכובד והרישמי לאחסן את האוסף בימים שלאחר המלחמה, הם מצידם הציבו אולטימטום-רוצה מקום בין כל הרמברנטים? השיגי מימון! וכך נולד לו בעצם ערב הגאלה החגיגי שמוכר לנו כיום, כי כבר בשנות החמישים הבינו את הנוסחה: כוכבות+פאפארצי+ארוחת ערב רוויית אלכוהול = ארנקים פתוחים ונדיבים.

אוסף התלבושות הלך וגדל במהלך השנים ובשנת 2008 אף התאחד עם האוסף של המכון האמריקאי לתלבושות במוזיאון ברוקלין וכיום הוא מונה כ-35,000 פרטי לבוש ואביזרים מכל ארצות העולם המתוארכים החל מהמאה ה-17, כש-34,049 מהם אף עברו תהליך של דיגיטציה וניתן לצפות בהם דרך אתר המוזיאון.
המוסד שבמשך שנים היה אגף שולי במוזיאון הגדול, מצליח, בעיקר בזכות השילוב ושיתוף הפעולה עם אנה וינטור- עורכת הווג האמריקאי, להרים כיום תערוכות עשירות בקנה מידה יוצא דופן שזוכות למספרי מבקרים חסרי פרופורציה למרות הביקורת הציבורית בשאלה -האם אופנה היא אומנות?

בין התערוכות הזכורות ביותר – התערוכה על כריסטיאן דיור משנת 1996 לרגל 50 שנה להיווסדות בית האופנה הצרפתי (בערב הגאלה לתערוכה התכנסו אף הנסיכה דיאנה המנוחה ומי שאולי יכול לשמש כמקבילה האמריקאי-ג’ון ג’ון קנדי).

התערוכה Savage Beauty משנת 2011 שהציגה את עבודותיו של המעצב הבריטי האוונגרדי אלכנסדר מקווין ששם קץ לחייו רק שנה קודם לכן. התערוכה זכתה למספר שיא של מבקרים ונחשבת לאחת מהמוצלחות בתולדות המוזיאון.

התערוכה China: Through the Looking Glass משנת 2015 שהתמקדה בהשפעת העיצוב הסיני על האופנה המערבית במשך מאות שנים ואף שברה את השיא הקודם במספר המבקרים שמשכה אליה. הסרט The First Monday Of May מלווה את הקמת התערוכה ואת האוצר אנדרו בולטון בתהליך.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן