לא תצעדו לבד

מילון טקסטילי שימושי

BD-1

BD-2

BD-4

BD-3

רומן עם רקמה

הרומן שלי עם עולם הרקמה החל בילדות, כשסבתי (מלכת מלאכת היד) רקמה לכל הנכדים מפיות לבית הספר שעוטרו בשמותינו ושלל פרחים. הרומן דעך כשמאורעות החיים משכו אותי למחוזות אחרים. למרות זאת, בשנה שעברה דרכינו הצטלבו בשנית, הפעם הרקמה הפכה להיות אחת מהמחויבויות שדרשו את תשומת ליבי, מפני שהפעם, הרקמה הייתה לחלק מהלימודים. הרומן הפך למערכת יחסים רצינית ומחייבת (If I like it than I should put a ring on it?). בעבר הרקמה הייתה בעיני כה יפה והדורה, אך בו בזמן מרתיעה בגלל העבודה הדקדקנית שכרוכה בה. בתור סטודנטית, למדתי שהעבודה הקשה אכן משתלמת. יש בפעולה המונוטונית אשר דורשת שקט ורוגע יכולת לסחוף כל אדם חסר מנוח לHappy Place שלו. אז לאלו מכן שמכירות את נבכי הרקמה מרחוק ורוצות לדעת קצת יותר, להלן פירוט קטן על עולם ומלואו.
הרקמה היא מלאכת היד העתיקה בעולם, באמצעותה יוצרים קישוט על בד בעזרת שזירת חוט במחט. אופן הקישוט תלוי בסוג התפר, תך בעברית מקצועית, מיקומו, גודלו, מתיחתו ומטרתו. קיימים למעלה מ400 סוגי תכים והנפוצים ביניהם הם תך פשוט, תך שרשרת, תך מכונה, תך צלב (איקס), תך מילוי ותך שיניים. הרקמה דורשת מיומנות טכנית, סבלנות ותפיסה אסטטית. הבדים הנפוצים עליהם רוקמים הם משי, כותנה, פשתן וצמר.
מגוון סוגי הרקמה רבים ושונים. לעתים ניתן למצוא רקמות בהן משולבים חומרים נוספים כמו חרוזים, פנינים, פייטים, רצועות מתכת, נוצות ועוד. בבתי האופנה הגדולים כמו Dior לדוגמא, מקשטים פרטי לבוש שלמים ברקמות משובחות שמעוטרות בשלל תוספות. בעבר הרחוק ועד לא מזמן, עבודת הרקמה עברה מאם לבת כאשר נערות החלו ללמוד לרקום כבר בגיל צעיר, כפי שיעידו ספריה הנפלאים של ג’יין אוסטין. כמו כן, למרות שמלאכת הרקמה היא עדינה כמונו הנשים, גם גברים עסקו בה. בישראל, לאחר קום המדינה, הוקמה חברת “משכית” שסיפקה תעסוקה בין היתר דרך הרקמה לעולים החדשים שהגיעו, ובכך יצרו כור היתוך של אותנטיות ישראלית שנוצרה מהשילוב של כל הטכניקות המסורתיות של תבונת הכפיים שהביאו איתם העולים מכל קצוות תבל. ההבדל העיקרי בין רקמה לעבודות מחט אחרות הוא באפשרות לדמות אותה לציור. כיום, הרקמה משמשת אותנו לעיטור משטחים שונים, לא רק בדים ולא רק פרטי לבוש. ניתן למצוא אמנים רבים שמשלבים רקמות בציורים, צילומים ועוד.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן