לא הצבעתי בשבילו, לא מכירה אותו ולא מבינה דבר וחצי דבר בנדל”ן. רק הרעיון שמישהו יצלצל אליי באמצע הלילה לשאול איפה סוגרים את הברז הראשי כי הדוד התפוצץ, עוצר אותי מלהפוך לאספנית דירות כרונית, המשכירה את הפזורות הנדל”ניות שלה לכל המרבה במחיר ובהצמדה לחוב היווני.

אפילו אני הצלחתי להבין שיש מצוקת דיור, שנובעת מזה שיש הרבה פחות דירות למכירה ממה שרוצים, כנראה בגלל שאנשים רוצים לקנות הרבה יותר דירות ממה שבונים או מוכרים. והביקוש הזה לדירות גורם למחירים לעלות. מאוד. וזה מה שציפינו משר האוצר שלנו, של כולנו, לפתור. והנה לפני שבוע, הוא נעמד מול המצלמות וביקש מכולם להתנהג בהתחשבות. והאומה נפלה מצחוק. מילא היה נראה כמו שר האוצר היווני הפורש, שהתגנדר בקסדת אופנוע, סוציאליזם והון משפחתי עצום. אבל היי, זה כחלון! בחור פשוט, שלא פילס את דרכו לכיסא בעזרת כריזמה עודפת אלא בעזרת תקוות גדולות, כי בעבר הוא הצליח, בזכות קסם ונחישות, להוריד בבת אחת את חשבונות הסלולר שלנו, ואין דבר שאנחנו אוהבים יותר ממחירים שיורדים. והנה, אחרי כמעט מאה ימי חסד, הוא הפציע בנאומו ההזוי משהו בו ביקש שנתנהג יפה.

 

שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס
שר האוצר היווני, יאניס וארופאקיס

אבל אולי יש בזה משהו?
נראה שנושא הדיור הרבה יותר מסובך מהסלולר, וצריך כמה וכמה קסמים נלווים כדי לצלוח את המשימה. הבעיה המרכזית היא שמזה הרבה שנים דירה הפסיקה להיות רק מקום לגור בו, אלא הפכה בעיקר למכשיר לצבירת עושר ולאמצעי להשלמת הכנסה, כי מעבודה, שבעים וחמישה אחוז מאיתנו לא מצליחים לחיות, אבל בעזרת האוברדרפט איכשהו מסתדרים. משלמים על זה יקר, אבל מתגלגלים.
במצב שבו השכר מעבודה עומד במקום או יורד, וזה רק לבני המזל שיש להם עבודה שמייצרת הכנסה, אזרחים רבים מדי הבינו שצבירת דירות היא דרך לא רעה להתפרנס. צריכת היומיום הרגילה אותנו לחיות על כסף שאינו שלנו, ובקלות העברנו את ההרגלים האלו לאפיקים יצירתיים. אם אפשר בעזרת כסף שהוא לא שלנו לקנות בנק בשוויץ או למצוא גז בים, מה זה כבר לקנות שתי דירות בכסף שאין לנו? כל עוד אין שינוי בכללי המשחק זה מתאים לכולם, כי גם מי שיש לו כסף, נגיד לבנקים, צריך לייצר ממנו יותר כסף.
יותר מחמש עשרה שנה חלפו מהמשבר בשוק ההון במרץ 2000 שהשאיר את העולם בהלם והוליד את הריבית האפסית על החסכונות. הצעירים בני השלושים, שמתחילים את דרכם בצבירת רכוש, העבירו חצי מהחיים שלהם עם הריבית הכלומית הזו, שביטלה לחלוטין את ההגיון בחסכון של כסף. ואם לא חוסכים כסף אז נותרו רק שתי ברירות: לצרוך אותו, או להשתמש בו כדי לייצר יותר כסף.
הרוב המוחלט בינינו נאלצים לבחור בדרך הראשונה. הם צורכים חינוך, חשמל, בגדים, מזון ועסוקים בעיקר במיחזור של הלוואות ומלחמה סיזיפית בבור ההמתרחב של החובות.
המיעוט הנותר מתחלק לשניים: אחוז אחד של קבוצת העשירים כקורח וקבוצה של אזרחים נועזים שלוקחים סיכון ומשתמשים בכסף לא שלהם להשקעה, כדי לייצר ממנו יותר כסף לעצמם. ההבדל בין הקבוצה הזו לבין כל יתר האזרחים הנצורים כלכלית הוא אך ורק בהחלטה, במבנה האישיות, באומץ לקחת סיכונים. לאו דווקא ביכולת הכלכלית.
ואל הקבוצה הזו פנה כחלון. הוא לא התכוון שהתחשבות בזולת היא הפתרון היחיד, וזה לא במקום חקיקה, מיסוי או צעדי בלימה. הוא בסך הכל הזכיר לנו שיש בידינו אמצעי זמין, פשוט וזול לייצר כלכלה טובה יותר לכלל – הצורך והיכולת האנושית לחיות בחברה. והחיים יחד דורשים התחשבות.
לא ברור אם העלאת הריבית, העלאת המס או הטבת הדירה הראשונה יעשו את התיקון הנדרש למחירי הדיור, אבל דבר אחד ברור: לאנשים שקונים דירות יש השפעה מכרעת על המצב. הם אפילו יכולים לפתור את הבעיה בעצמם. הם רק צריכים להפסיק לקנות.
היכולת לנהוג בהתחשבות איננה בסתירה לתבונה העסקית. לרוב, האינטרס הכלכלי הרחב תורם לחברה וליחידים בה, הרבה יותר מהאינטרס האישי הצר. זו המהות של כלכלה שיתופית, והיא הפתרון האפשרי היחיד לאנושות כשזו תחיה לנצח באושר ואושר ורק תתרבה.

חדש בחנותלחנות

5 תגובות על “תהיו כחלוניות

 1. גיל אומר:

  יקירתי,בד״כ אני גם נהנה לקרוא את מה שאת כותבת ובאופן די גורף גם מסכים איתך וכמה לא מפתיע,גם הפעם,אלא שבמקרה הזה של שוק הדיור הבעיה מורכבת פי כמה למרות שאין ספק שהיא פתירה ויש מה לעשות מהר ויעיל והבעיה מתחילה מכך שכוחות גדולים בהרבה מכוחות השוק הרגילים של היצע וביקוש,קובעים את המדיניות כדי שחס וחלילה לא ירד מחיר הנדלן שלהם והקומבינות שניתן לייצר משוק זה ואחרון חביב כפי שכתבת המשקיע הישראלי חובב מינוף וסיכונים בעיקר עם כספים לא שלו ומצב זה הביא את הבנקים שראו שניתן למכור הרבה כסף בתחום ברווח יפה ,להשתמש בנדלן כבטוחות להלוואות שבהן חלקו של הבנק בהלוואה מגיע לכ 70 אחוז ואף יותר מה שמסביר את הבעייתיות בירידת מחיר כמטרה בשוק הנדלן.כל שנכתב כאן הוא פן אחד מפנים רבות של הבעיה אך לדעתי הוא הפן הקובע היות שכנראה לא קיימת אפשרות שיהיו מספיק רגולטורים שיהיה להם אומץ ושלא יהיו אנוכיים שלא לומר בעלי נטיה לשיתוף חברתי,אזי כנראה לא יהיה פיתרון מעשי בטווח הקרוב אלא רק ברברת ומשיכת זמן.ובכל מקרה אם תרצי לאסוף דירות אמליץ לך על איש תחזוקה בשכר שיפתור אותך מטלפונים באמצע הלילה.

  • Tsafra Perlmutter אומר:

   גיל תודה על התגובה! אתה כמובן צודק ואין ספק שלבנקים יש תרומה רצינית.

 2. דנית אומר:

  הישראלים יכולים להפסיק לקנות דירות, אך מי ימנע את הלבנת ההון השחור מחו”ל, אשר מושקע בדירות רפאים במגדלי היוקרה? בטוח לא השלטון, שניזון מכספים אלו. כשיש מי שישלם עשרות מיליונים על דירה, הבועה עתידה רק להמשיך להתנפח והנתינים עייפים מכדי להרים את הראש ולהבין מה מתרחש סביבם.

  • Tsafra Perlmutter אומר:

   נכון דנית, גם להון השחור יש תרומה נכבדה למצב. עדיין אני מקווה שיקום לנו שר, או ממשלה, או מפלגה שבכל זאת תצליח לעשות שינוי של ממש. בלי תקוה אנא אנו באים?

 3. חן סיון אומר:

  צפרא, יקרה
  אני לא יודעת אם אני יכולה בלב שלם לחלוק את האופטימיות שלך, אבל בכל פעם שאני קוראת אותך, אני מוקסמת מהיכולת שלך לראות את התמונה הכלכלית הגדולה, בפרוסות שאני יכולה לעכל.
  תודה, וכל הכבוד
  חן

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן