שלושה שירים וסרט, המדור הדו-שבועי של עדי גולדשטיין ובו מיטב התופינים לסוף השבוע.

כמו רוב הילדים, גם אני גדלתי נטולת דעות פוליטיות מבוססות. כילידת רמת הגולן, ספגתי בעיקר את האיום המתמיד שהבית שמאוד אהבתי, עשוי להילקח ממני יום אחד. היום אני מתביישת בדעה הפוליטית שהיתה לי. מה ידעתי בכלל ? האמנתי במה ששמעתי סביבי וזו היתה האווירה שספגתי.

כשהגיע הרגע להצביע בגיל 18, ערכתי סריקה זריזה כחודש לפני יום הבחירות ההוא. ביני לבין עצמי בחרתי מה כן ומה לא מתאים לי ולראשונה ביססתי את עמדותי הפוליטיות.

כמה שנים קודם לכן, בערך בגיל שתיים עשרה, נתקלתי לראשונה בשיר מחאה של מייקל ג׳קסון –  the earth song שעוסק בפגיעה בבעלי חיים ובהשחתת כדור הארץ. שירי מחאה הם כנראה תחנות התרבות שמבטאות עבורנו רגשות שלא מצאנו להם מילים. הם הזרעים מהם נובטים רעיונות ביקורתיים על המציאות, מהם עשויות להתפתח דעות פוליטיות שמבוססות על בחירה מודעת ולא רק על מה ששמענו בבית. נוצרת תחושה, שהשילוב בין מילות המחאה לבין המנגינה, מולידה שפה חדשה שכל מאזין עם זיקה למוזיקה יכול להבין.

הנה שלושה שירי מחאה לכבוד שבוע הבחירות הקרוב :

פרספוליס Persepolis

fan_made_comic__persepolis_by_jozzgc-d71z3qtפרספוליס הוא סרט אנימציה צרפתי עטור שבחים המספר את סיפורה של ילדה בשם מרג’י הגדלה באיראן של שנות ה70 תחת שלטון ליברלי יחסית. מרג’י, ילדה שובבה שאוהבת לרקוד ואומרת תמיד את שעל ליבה גדלה במשפחה מעורבת פוליטית ומערבית באופיה . בני המשפחה חוזים בתדהמה במהפכה המתרחשת באיראן ובין לילה מתעוררים למציאות חדשה בעקבות עלייתו לשלטון של המשטר החומייניסטי הדוגל בדקטטורה חשוכה ומטיל אימה על אזרחי המדינה.

האנימציה בסרט דלה בצבעים ובתנועה ומזכירה בסגנונה קריקטורה כמעט. הפשטות והדלות האלה תורמים להעברת התחושות של הדמויות שחייהן משתנים בין לילה.

דובר רבות על הסרט כשייצא בשנת 2007 ובצדק- מדובר בחוויה קולנועית החודרת עמוק וחד דווקא בזכות העדר המורכבות הויזואלית שאליה אנו רגילים. יש משהו בפשטות ובהעדר הסחות הדעת שמאפשר לצופה לספוג את המסר ואת התחושות באופן שסרט דוקומנטרי לעולם לא יצליח. אל תחמיצו.

 

 

פרספוליס הסרט המלא

 

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן