שמלות פישתן לבנות ארוכות, גלביות וכל מה שמתכתב עם מורשת ההיפים ומתבסס כאן כסגנון ה”שאנטי אלגנטי”, מתקדם עכשיו בתנועה ברורה מהשוליים אל המרכז. שירה ברויאר סוקרת את איקונות האופנה האהובות עליה שביססו את הסגנון כבר בשנות ה60.

שמלת אמלפי מתוך קוקלציית הקיץ של co.co. בעיצוב דליה קפוזה. צילום: לירון ויסמן.
חיפוש המילים “שאנטי אלגנטי” בגוגל מעלה קישורים להשכרת ציוד לאירועים, צימרים בערבה או גני אירועים בפתח תקווה, אבל בתור חברתה של האחראית על החדרת המונח לשפה העברית, אני יכולה רק לחייך מול גלגולי השפה.
זה התחיל אי שם בסוף שנות ה 90. חברתי טלי מאוטנר היתה אז בת זוגו של הצייר המנוח מאיר פיצ’חזדה. סגנון לבושה הזרוק בטעם בשילוב נשיותה המטופחת, עורר בו את ההשראה להצמיד את שתי המילים בניסיון לנסח את הסגנון. שמלות ארוכות ברגליים יחפות, צעיפים עם גדילים, טוניקות רקומות מתחת למכנסי ג’ינס קרועים, כפכפים פולקלוריסטיים ותכשיטים אתניים. כל מרכיבי סגנון ה”היפי דה לוקס” כפי שהמגזינים מכנים את הבוהו-שיק המשוחרר ויחד עם זאת מסוגנן ואיכותי, הפכו בעברית ל”שאנטי אלגנטי”. במיוחד אחרי שמאוטנר, הגתה והגישה תוכנית טלביזיה באותו שם ובה התארחה באתרים שונים שהתאפיינו בשילוב המחץ בין זריקות פריקית להקפדה על פרטים, סטייל, קרבה לטבע ולרוח שנות ה60.

טליתה גטי. צילום: jacketmag.
כי בכל זאת, דבר כאן לא חדש חוץ מההקשר. הפעם הוא מגיע ללא הדקדנטיות שהיתה מנת חלקם של האבות המייסדים. בסוף שנות ה60 תחילת שנות ה 70, אופנת התקופה שיקפה את הלך הרוח: מרד, פסיכדליה, וודסטוק, המסעות למזרח. הכל הוטמע בסגנון הלבוש והפך לאופנה שאומצה במקביל להיפים גם על ידי אנשי החברה הגבוהה. בצילום המפורסם מ 1969 של פטריק ליצ’פילד מדגימים את הסגנון והאוירה טליתה ופול גטי “היפים והארורים” כפי שכינה אותם איב סאן לורן בעקבות ספרו של סקוט פיצ’רלד. היא שרועה במעיל רקום ומכנסי הרמון לבנים, יופיה האקזוטי ניבט על רקע נופי מרקש ובעלה, יורש אמפריית הנפט גטי, לבוש ברדס. שנתיים מאוחר יותר טליתה גטי תמות ממנת יתר של הרואין ובעלה יסתגר וישקע בהתמכרויותיו עד לגמילה סופית שנים מאוחר יותר.

אנטיה פלנברג. צילום: starsignstyle.
סמים קשים היו גם מנת חלקה של אניטה פלנברג, עוד איקון אופנה משנות ה60, שחקנית ומעצבת אופנה ובת זוגו של קית ריצ’ארדס ואם שלושת ילדיו באותו עשור. פלנברג שהפגינה סגנון היפי דה לוקס משובח, מוזכרת בספרה “רק ילדים” של פתי סמית כאחת מדמויות הנשים מעוררות ההשראה ביותר באותם ימים. דמותה הקולית, מתובלת בטאץ’ רוק-אנ-רולי עם נגיעות רומנטיות היתה לאחת המשפיעות בהתהוות הסגנון.

סטיבי ניקס. צילום: goldduststevie
עם פני מלאך, כישרון גדול ותיפוף כובש על הירך תרמה סטיבי ניקס מה״פליטווד מק״ את שלה להתהוות המראה השאנטי אלגנטי עם הרבה בדים לבנים, חצאיות חולצות תחרה ומגפיים.

סאן לורן במרקש. צילום: karinamei.
איב סאן לורן, שרוע בביתו המרהיב במרקש בגלביה לבנה היה המעצב הראשון שהשכיל להביא את רחשי הרחוב המבעבע אל למעוז האופנה הבורגנית הצרפתית. כשמרד הסטודנטים הלהיט את רחובות פריז, הציג סאן לורן את קולקציית ה’ביט’ בבית כריסטיאן דיור, שם שימש כמעצב הבית לאחר מותו של דיור. אלה שבדיור לא ידעו להעריך את הצעד הנועז של סאן לורן שתרגם בהצלחה את בגדי הדור הצעיר לבגדי קוטור. כצעד הפגנתי נגד השמרנות המקובעת, פתח יחד עם אהובו פייר ברז’ה את בית האופנה שלו, בגדה השמאלית, הבוהמיינית יותר וקרה לו: “איב סאן לורן ריב גוש” .
היום, עם פחות הרס עצמי ונאיביות ויותר אפשרויות בחירה, מתבסס השאנטי אלגנטי כזרם מרכזי באופנה המקומית, משדר נינוחות שכבר לפני שנה התחילה עם גל הגלביות האופנתי. והוא הולך ומתאזרח כקוד לבוש שמתאים למקום ולזמן ולשאיפה לקצב חיים פחות עמוס, יותר שאנטי.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן