מראה ״אשת הקריירה״ של המאה שעברה מתעדכן עכשיו, בתחילת ״המאה של הנשים״ דרך מריסה מאייר, מישל אובמה ואמל אלמודין. נשות קריירה שאוהבות להשתעשע עם אופנה. שירה ברויאר סוקרת את הטרנדים לחורף שמסבירים להן פנים בהצעות לבוש תואמות. הכתבה פורסמה בגילון “באזז” ב”כלכליסט” ספטמבר 2014. 

מעדכנים את מראה אשת הקריירה. חולצת בוסטון מקולקציית החורף של co.co. בעיצוב דליה קפוזה. צילום: לירון ויסמן. איפור: כרמית בוזגלו.
מעדכנים את מראה אשת הקריירה. חולצת בוסטון ומכנסי פנמה מקולקציית החורף של co.co. בעיצוב דליה קפוזה. צילום: לירון ויסמן. איפור: כרמית בוזגלו.
מאריסה מאייר על שער ה״ווג״. מעצבת את דמותה של אשת הקריירה של המאה ה 21
מאריסה מאייר על שער ה״ווג״. מעצבת את דמותה של אשת הקריירה של המאה ה 21

”אשה לא צריכה יותר מדי תירוצים כדי לנעול נעליים מהממות”, אמרה פעם מריסה מאייר בראיון. מאייר, המנכ”לית הדומיננטית, היפה והשנויה במחלוקת של יאהו, היא כוכבת בענף ההייטק, אבל לא רק בו: היא גם מתלבשת מצטיינת שאינה מפחדת לחשוף את הפאשוניסטה שבתוכה. היא אורחת קבועה בשורה הראשונה בתצוגות שבוע האופנה של ניו יורק וברשימת המתלבשות המצטיינות של מגזין “ואניטי פייר”, ידועה כמי שעשויה להתלהב באמצע ישיבה מנעליים או תיק לוהטים וסיפרה פעם שהיא שואבת השראה מאוסקר דה לה רנטה, המעצב החביב עליה. וכן, אין לה זמן לסיבובי קניות, ולכן יש לה קניינית פרטית שרוכשת עבורה בגדים פעמיים בשנה, מהקולקציות החדשות שמגיעות לכלבו הניו־יורקי היוקרתי ברגדורף גודמן. מאייר מסרבת להיות סטריאוטיפ. היא ה”גם וגם” החדש. היא גם הגברת הראשונה של עמק הסיליקון, וגם מצטלמת בכיף שרועה בהפקה של “ווג”. היא הפכה למודל לאשה בתפקיד ציבורי בכיר שאופן לבושה מבטא פריצת דרך – לא משום שהוא יוצא דופן כשלעצמו, אלא משום שהוא רענן לחלוטין את המראה המשעמם של נשים בתפקיד ייצוגי בכיר.

אותו כיוון, אגב, סומן גם בידי מישל אובמה. שתיהן שייכות לגזע חדש של גברות ראשונות שמתייחסות לאופנה כאל שעשוע: הן לא ממשיכות את דרכה של ג’קי קנדי, שהיתה אייקון אופנה בכל הווייתה, ומנגד גם לא את הילארי קלינטון, שצייתה לקוד הלבוש המקובל ביובש ענייני.

אליהן הצטרפה לאחרונה גם גברת קלוני. רעייתו הטרייה של ג׳ורג׳ קלוני היא עורכת דין בכירה ומומחית לזכויות אדם, אמל אמולדין. לבנונית יפיפיה ואייקון אופנה בהתהוות שכל מה שהיא לובשת הופך לאייטם חם במדורי האופנה. אובמה, אמולדין ומאייר, רציניות ככל שיהיו, אוהבות בגדים. מעמדן הוא הזדמנות לבטא את עצמן גם דרך האופנה. הן לובשות הכל: שמלות, חצאיות וקרדיגנים קטנים, ז‘קטים ומכנסיים, צבעים והדפסים – וניכר שהן נהנות מכל רגע.

אמל אלמודין, גם אשת קריירה מצליחה וגם אייקון אופנה בהתהוות
אמל אלמודין, גם אשת קריירה מצליחה וגם אייקון אופנה בהתהוות

האופן שבו אובמה, אלמודין ומאייר מצליחות לשלב בין היותן נשות קריירה שאפתניות לבין אהבתן  לאופנה משפיע על הדרך שבה מתעצבת דמותה החדשה של אשת הקריירה של המאה ה־21. את הרמזים לשינוי אפשר כבר לראות בקולקציות החדשות לסתיו־חורף 2014: יותר אפשרויות משחק בין הגברי לנשי בלי ליפול לקלישאות המוכרות של אשה בבגדי גבר, בחליפת עסקים שמרנית – או בהפוך על הפוך, בחליפה סופר־סקסית עם חצאית צרה קצרה ועקבי סיכה. נשות הקריירה העכשוויות משוחררות מסטריאוטיפים: יש להן די אפשרויות נוחות ותכליתיות שממזגות נשיות מתוחכמת, כזו שאין צורך לנפנף בה וגם לא להצניעה. הן לא זקוקות לשריון מגן בדמות חליפה מחויטת בסגנון גברי או לנשק הסקס אפיל הפתייני. דרך האמצע מנצחת.

כן לחליפות מחויטות – אבל בצבעים רכים של ורוד עתיק, תכלת מעושן וירוק כמו בתצוגה של גוצ’י, או בגזרה ואווירה מרומזת של חליפת ספורט כמו אצל סטלה מקרטני. כן למכנסיים גבריים מצמר אפור – אבל במראה אוברסייז מלא שיק, בשילוב גולף בצהוב־חרדל, או בגזרת סקיני צרה עם מקטורן גברי קצר, עשיר וחושני כמו בתצוגה של פול סמית’.

וכן, בהחלט כן למראה נערי מחויט שמתבסס כולו על המלתחה הגברית – אבל בהקצנה שהופכת את המסר לחתרני, חייזרי, יצירתי ונועז כמו בתצוגה של אלכסנדר וונג. השאלת פרטים מבגדי גברים והפיכתם למשהו חדש ואחר לטובת הנשים מתבטאת גם בפרט קטן כמו גימורי הדשים בז’קט של פראדה, המצופים עור כסוף.

מימין: חליפה עם טאץ' ספורטיבי בבורדו סטלה מקרתני, ורוד עתיק בחליפה של גוצ׳, חורף 2014-15 וחליפה בסגול-שחור פול סמית. מרעננים את מראה החליפה לעסקים.
מימין: חליפה עם טאץ’ ספורטיבי בבורדו סטלה מקרתני, ורוד עתיק בחליפה של גוצ׳י, חורף 2014-15 וחליפה בסגול-שחור פול סמית. מרעננים את מראה החליפה לעסקים.

וכאמור, לא רק מכנסיים ומשחקי גבריות/נשיות: החורף החצאיות חוזרות בגדול, קצרות או באורך מידי, צרות וישרות או מתרחבות, נוקשות או רכות, ארוגות או סרוגות כמו בקולקציות של בלנסיאגה, איזבל מראן, אלסנדרו דלאקווה; חופש הבחירה נתון לפרשנויות רבות ומותאם למגוון גילים ומבני גוף. והעיקר, המון נעליים ומגפיים שטוחים משלימים את המראה, להליכה נוחה בגו זקוף וראש מורם קדימה.

ימין:גימורים כסופים לדשי המקטורן בתצוגת החורף של פראדה. שמאל: חצאית וסריג של בלנסיאגה בעיצוב אלכסנדר וואנג
ימין:גימורים כסופים לדשי המקטורן בתצוגת החורף של פראדה. שמאל: חצאית וסריג של בלנסיאגה בעיצוב אלכסנדר וואנג

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן