מה בין פרס הנובל לפיזיקה לבין שמלות ערב – סיפור שהיה באמת

פרס נובל לפיזיקה, עליו הוכרז ביום שלישי, ניתן לשני מדענים שחקרו את חלקיקי הניטרינו והוכיחו שיש להם מסה. מאחר שזהו תחום המומחיות של בן זוגי האהוב, וחלקיקי הניטרינו הפכו זה כבר לאורחים קבועים בביתנו, הוואטסאפ המשפחתי רגש בגאווה. על תרומתה האמיתית של הפיזיקה לזוגיות למדתי בשנת 2008.

כזכור, שנת 2008 היתה שנה דרמטית למדי משתי סיבות. הראשונה היא כמובן קריסת הבורסות בעולם שמחקה 50% מנכסי הציבור. אירוע מצמית, בלתי צפוי, יוצא דופן, דומה רק לזה של 1929. וגם 1988 וגם 2000 ועם קצת ביש מזל הוא עלול לחזור גם ב-2015 . למען הסדר הטוב רק נזכיר שהנכסים אבדו רק לציבור שנבהל ויצא. אלו שנשמו עמוק ושיחקו בונקר, יכלו לראות כעבור שנה את צרור מניותיהם מלבלב ופורח שוב.
הסיבה השנייה שהפכה את שנת 2008 לדרמטית, הייתה הזמנה זוגית לשבדיה, לקחת חלק בטקס הענקת פרסי הנובל. גם זה היה אירוע שנצרב בתודעה, בלתי צפוי, יוצא דופן, ונראה שבסבירות גבוהה ובשונה מהקודם – חד פעמי בהחלט.
מסתבר שהמומחה שלי תרם את הידע שצבר לוועדה שקובעת מי יזכה בפרס המהמם הזה. החיבור הקודם שלו עם הנובל היה לפני הרבה שנים כשהוא הסביר לסבתא שלו שלמרות שהוא לומד פיזיקה הסיכוי שלו לזכות בפרס יותר נמוך מהסיכוי לזכות בלוטו. והוא לא ממלא לוטו.
הוועדה בתמורה לתרומה, רשאית להזמין מטעמה שלושה אורחים ובני זוגם. ההזמנה, שהגיעה בהפתעה גמורה, פרטה את סדר האירועים (רבים, רבים), תנאי האירוח (המלון המפואר בשטוקהולם) וקוד הלבוש המתבקש (חליפה בקטנה, טוקסידו לפי מידה לנשף שאחרי הטקס ושמלות ערב ארוכות לנשים).

וכך מצאנו עצמנו בשבוע מופלא שבו התנהלנו מארוחה, לקבלת פנים, לבנקט ולערב גאלה. שני עכברי כפר שהתחפשו. השיא כמובן היה הטקס בנוכחותה של המשפחה המלכותית וארוחת הערב שבאה בעקבותיו. מאחר שהרוב המוחלט של האורחים ביום הזה הם מהאליטה הכלכלית והחברתית בשבדיה, זהו האירוע החברתי החשוב בשנה במדינה הקרה והבלונדינית הזו, והעם כולו עסוק במה לבשו אציליו ובעיקר מה לבשה הנסיכה והאם הגיעה עם בן זוג. 1,200 אורחים מילאו את האולם והוסעו לאחר הטקס לבית העירייה לארוחת הערב החגיגית. הזוכים בפרסים הורשו להזמין כל אחד 15 אורחים, ויחד עם חברי האקדמיה המקומית, המדענים ואנשי המקצוע האחרים שפוזרו פה ושם לקישוט, היוו כ-30% מהקהל. כל היתר – פוליטיקה. מתוך 1,200 אורחים היינו שני ישראלים וסטנלי פישר אחד. המנות הוגשו בסדר מופתי לשולחנות בעזרת 200 מלצרים ומלצריות, שירדו במדרגות המלכותיות כמו להקת רקדניות של אסתר וויליאמס, ובמרכז האולם השולחן עליו אירחה משפחת המלוכה את חתני הפרס. האירוע, מסתבר, מצולם ומשודר בשידור ישיר לכל אורכו, כארבע שעות. 

מה לבשתי? באירועים מסוג זה אין סיכוי לצאת בסדר בהתחשב במבנה הדמוגרפי הנתון. יפהפיות שוודיות שהסתובבו שם דקות ואציליות, שעונות על זרועותיהם של נסיכים סעודים, הם מגנט לעיניים ומשום כך דווקא חשתי משוחררת ממחויבות למאמץ. המינימום הנדרש, כך הסתבר בדיעבד, היה שמלת סטרפלס טאפטה עם שבע שכבות ורדיד משי תואם. ועל כן לבשתי מחשוף, שפתון, תכשיט ענק של אורנה לאלו ונעלי אולסטאר פאייטים. נתתי את המיטב.השבוע הזה הדגים היטב כמה מספקת היא הפיזיקה, למרות הדרך הארוכה עד מאוד שעוברים המדענים בדרכם האקדמית. המחקר בתחילת הדרך הוא ניווט מושכל בבלתי ידוע והתקווה היא למצוא בסוף המשעול הישג ראוי שיצדיק את המאמציםשני הניסויים שהתחילו את המסע המדעי שהסתיים בשני המחקרים שזיכו את מוביליהם בפרס נובל לפיזיקה השנה, הוקמו למטרות אחרות לגמרי, אבל הוכיחו שמטרה טובה ומקצוענות יכולים להביא להישגים מדהימים גם אם לא אלו שנתכוונו אליהם.  יזמיות ויזמים מכירים היטב את המצב שבו התכוונת למשהו אחד ויצא משהו אחר. זה בסדר להחליף מודל עסקי, או שוק, או מוצר, ומסתבר שזה לא תמיד רע, לפעמים אפילו מביא פרס נובל.

שמלת מילנו

חדש בחנותלחנות

6 תגובות על “נובל ואני

  1. הילי אומר:

    האוסקר של המדענים! הפרופסור ג’וזף ון דר ניר השלישי ורעייתו צפרא פון פרלמוטר נראים מיליון יורו!

  2. דבי שגיא אומר:

    יש עוד חלקיק שהשם של יוסי רשום עליו. תכינו רשימה של 15 מוזמנים.

  3. Tsafra Perlmutter אומר:

    חברות תודה על התגובות! אכן חוויה, אכן פעם בחיים, אכן ון דר ניר השלישי, אין שום חלקיק של חלקיק שרשום על שמו, אבל הטנגו שרקדנו לצד המלך והמלכה – נצור בלבי לעד.

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן