דרך לא קצרה עברנו מיציאת מצרים ועד הלום. דרך שכללה יסורי נפש וגוף, ומחוכים דמויי כלוב. יעל רוזנולד יניב יוצאת למסע כל הדרך מעבדות המחוך ועד חירות הקים קרדשיאן וה”בודי פוזיטיב”. וכשכל העיתונים יהיו מלאים בכתבות “מה תלבשי לליל הסדר?” היא מציעה הצעה אחת משלה.

כמו בכל ראיון עם בר רפאלי, גם בזה האחרון היא הצליחה לנסח באופן רהוט אמירות-אבק-שריפה. כאלה שברור היה שיפתחו חיים משל עצמן, יתגלגלו לכתבות המשך, לסטטוסים בפייסבוק, לדיונים בקבוצות פמיניזם והעצמה. מזל שבר, הברבור הלאומי, עברה 31 שנות קיום, פיתחה את עצמה כפרסונה, כמותג וכאשת עסקים, והפנימה איפה שהוא בדרך את האמת הקיומית הבסיסית ביותר – כפי שעולה מהראיון הזה – “מה אכפת לי? טוב לי וזה מה שחשוב” בשילוב עם “אם אני אתחיל לחשוב מה יש לאנשים להגיד, אני לא אצא מזה“. (מתוך מגזין “את”, 2.4.17). בר רפאלי יכולה תמיד לפנות לתמיכה וחיזוקים לאחת שמומחית במשיכת אש ובאמירות נפיצות, קים קארדשיאן.

זו האחרונה חתומה על האמירה “לכבוד הוא לי שקניה (ווסט, בן זוגה – י.ר) קורא לי “הכלבה המושלמת שלי”. אני אוהבת את זה. אני יודעת שהוא לא מתכוון לזה בקטע שלילי“.

קים קרדשיאן אחראית גם על הפחת החיים הנוכחית באחד מפריטי הלבוש השנויים ביותר במחלוקת שידע המין הנשי – המחוך. (ליידי גאגא, ביונסה, זה לא פוטר אתכן מאחראיות!)

 

 

עדות מוקדמת ללבישת מחוך כחלק מאופנה, מתנוססת על פורטרט של אלאונורה די טולדו (לבית מדיצ’י), שצויר אי שם במחצית הראשונה של המאה ה-16.
אלאונורה, שנחשבה ל”גברת הראשונה” הראשונה, לא רק אחראית על שיקום תדמיתו של בית מדיצ’י האצילי באיטליה, אלא גם תמכה באמנות, הייתה פטרונית של כמה מהשמות החמים בתקופתה, השיקה כנסיות, השקיעה בחקלאות והייתה אשת עסקים ממולחת. כמו כן, היא גם ילדה 11 ילדים. וכל זה כשהיא עוטה מחוך אלים למדיי. מצד שני, היא מתה בגיל 40 והייתה חולנית למדיי כל ימי חייה.

 

כמעט לכל אורך המאות ה-16-19, התנהלו נשים כשהן לובשות כלוב חנק, שמעצב את גופן על פי צווי אופנה משתנים. חזה קטן הוא הדבר? קבלי קרש בפרונט. גזרת שעון חול מוגזמת והפניית תשומת לב לחזה? הקריבי את הסרעפת והצלעות והקטיני את יכולתך לנשום, כדי למשוך את המבטים לחזך המתנועע במהירות.
הפרדוקס המחוכי הלך והתעצם ככל שקו המותן אותו הוא דאג להדק הלך והצטמצם – מצד אחד, נועד המחוך להדגיש את מיניותה של האישה, מצד שני, לשמור על מהוגנותה, עם כל הסרבול שבהסרתו ועם המגבלה המרחבית המגיעה בילט-אין עם לבישתו.
מחוך היווה גם סמל סטטוס, שאמר לעולם “כן, אני לא חייבת לזוז ולעשות דברים. יש לי אנשים שעושים את זה בעבורי”. התעלפויות מרובות וארסנל נייד של מלחי הרחה רק התיישבו עם התדמית הנשית הרצויה של עדינות ושבריריות.

“די!” זעקו הסופרגיסטיות בשלהי המאה ה-19, “תנו לנשום!” והציעו לעולם חליפות מכנסיים וגזרות משוחררות.
שמלות השק נטולות הגזרה שהציעו, לא הצליחו לשחרר מהפאשניסטות בנות המעמד הגבוה ולו אנחת סיפוק אחת.

ובינתיים, אורזות כמה מהאירופאיות הללו את מטלטליהן ואת מיטב מחלצותיהן, ועושות עליה. כשהן מגיעות לכאן, הן מגלות את מזג האוויר המזרח תיכוני, את החולות ואת האופנה המקומית, שכוללת בעיקר גלביות. באקט מחאתי, הן בוחרות להישאר במחוך ובשמלות מרובות בד ומטאטאות חול.
כי לא מרודפי האופנה הפריזאית תיבנה הארץ” זעק הברון דה רוטשילד בעיתון “הבוסתנאי” משנת 1887.
נשות המושבות ראשון לציון וזכרון יעקב צורכות בכלל עיתונים פריזאיים ואת מדור האופנה של חמדה בן יהודה בעיתון “השקפה”.

ואז הגיע פול פוארה.
פוארה הציע בשני העשורים הראשונים של המאה הקודמת גזרה צרה, משוחררת, שנועדה להילבש על גוף נטול מחוך.
היותו גאון שיווקי, שערך מסיבות ראוותניות להצגת הקולקציות שלו, הפכו אותו ואת בית האופנה שבראשו עמד, להצלחה מסחררת. כה מסחררת, עד כי במהרה השיק גם בשמים ופריטי עיצוב לבית תחת שמו.

לצערו, עת התגייס לצבא ולחם את מלחמת העולם הראשונה במלוא העוז, קמה לה קוקו שאנל ויצרה שמלות משוחררות גזרה טובות יותר. בית האופנה של פול פוארה נסגר. לפני מותו, ב-1944, הוא הספיק לראות את המחוך עושה קאמבק אייקוני עם מותני צרעה מיוסרים במיוחד שעיצב כריסטיאן דיור.

כשמדונה בחרה ללבוש במסע ההופעות שלה “Blonde Ambitions” בתחילת שנות ה-90 את מחוך הקונוסים המפורסם שעיצב בעבורה ז’אן פול גוטייה, קשה להצהיר שהרגישה דיכוי פטריארכלי או חפצון של גופה.

המחוך עבר טרנספורמציה. ניער את מעמדו כבגד תחתון ששמור לסדרות היסטוריות ולפטישיזם חדר-מיטות, והפך לסמל לנשיות מינית מוחצנת ולא מתנצלת.

כיום, נדמה כי סיימנו להתנצל, ותנועת ה”בודי פוזיטיב” הולכת וצוברת תאוצה.
בר רפאלי, בראיון ההוא ממש, עם מילות סיכום: “כולנו היינו רוצות להיראות מושלם, העניין הוא שההגדרה של המושלם היא בעייתית“.

כשכל העיתונים יהיו מלאים בכתבות “מה תלבשי לליל הסדר?” קבלי מאיתנו טיפ: מה שבא לך. חירות וזה.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן