האוצר ובנק ישראל החליטו לטפל בבונוסים השמנים בבנקים. לשלוש נשים יש הזדמנות ללכת עם זה ולעשות הסטוריה.

צילום: פילקר

אם יש משהו שמסמל יותר מכל את פערי השכר, אי השיוויון המתרחב, החזירות ותחלואי החברה המערבית שהוציאו מיליוני איש לרחובות ברחבי העולם, הרי אלו תנאי השכר במגזר הפיננסים. בישראל שלוש מראשי הבנקים במשק הן נשים. שרי אריסון,סמדר ברבר צדיק ורקפת רוסק עמינח. הראשונה חולשת על בנק הפועלים, השתיים האחרונות הן מנכ”ליות לאומי והבינלאומי. בשנת 2012 הרוויחו שתי המנכ”ליות 40% פחות משכרם של שני מנכ”לי הפועלים ומזרחי, ציון קינן ואלי יונס.
זה מעצבן.
הנטייה הראשונית היא להתמרמר על אפליית נשים ולצעוק על חוסר השיוויון. אבל אם מסתכלים על זה אחרת, יש להן הזדמנות ענקית לעשות הסטוריה!

לפני שאתם נוחרים משעמום ומדלגים למדור הספורט או הבישול בואו רק נפשט ונסביר ש”מגזר הפיננסים” זה כנראה כל מי שעושה כסף מכסף, ולרוב לא מכסף שלו. ואנחנו לא אוהבים את מגזר הפיננסים כי לתחושתנו הכללית הם משתמשים בכסף שלנו בשביל להרוויח כסף לעצמם, או להלוות אותו לחברים שלהם. הבן אדם יכול לספוג הפסדים, ניצול, גזילות, מכאובים והחמצות לב ביתר קלות, אם הוא יודע שהוא לא לבד, שזה לא אישי. לעומת זאת אם מתברר חלילה שהוא אמנם לא לבד אבל עדיין מנוצל, יחד עם כל העמך האחרים, על ידי קבוצה קטנה שחוגגת על חשבונו – הו אז זה נהפך אישי לגמרי, מקומם, מתסכל ומייאש. ואין כמו ייאוש משובח כדי לשלוח אנשים לרחובות. בישראל היה לנו מזל. מי שיצא לרחובות בקיץ 2011 היו נואשים נחמדים, תרבותיים במידה, שאמנם הפריעו את מנוחת השכנים ברוטשילד, אבל הגו באנטלקטואליות בנורדאו. במצרים היה להם קצת פחות מזל.

שתי מנכ”ליות הבנקים יכולות לעשות מעשה נועז שישפיע מיידית על התנהלות המשק כולו ויגדיר מחדש את אמות המידה במגזר העסקי. הן לא צריכות לשאוף לשכר שנתי של 8 מיליון ש”ח כמו הקולגות הגברים, במקום השכר המפלה שלהן בסך 5 מיליון ש”ח. הן צריכות להפחית את שכרן בחצי. יש להניח שהן יכולות להרשות לעצמן להסתדר גם עם שכר כולל של 200,000 ש”ח בחודש ואפילו עם 100,000 ש”ח. בצעד כזה הן יכולות לאותת לכל המשק שהקוד האתי הנשי לא מקבל פערי שכר של פי מאה ואי שיוויון מכפיר כנורמה. הן יכולות יחד עם שרי אריסון לייצר קרטל לטובה וליישם בשלושת הבנקים נורמות שכר שוויוניות במידה, שיאפשרו להן להסתכל ללקוחות שלהן בלבן של העיניים, ולהכריז בקול גדול על עידן מוסרי חדש. הרבה יותר קל לבקש מצמרת אי.די.בי להפחית שכר ובונוסים כשאת מרוויחה חצי מהם. הרבה יותר קל להסביר למנהלים הבכירים שלך למה אין משכורת 13 וחצי פלוס תוספות כשאת מדגימה בעצמך מה ראוי ונכון.

מנכ”ליות – תלבשו את המכנסיים, תעשו מעשה של גבר גבר ותראו להם איך מתנהגת גברת אמיתית. חדשנות ישראלית זה לא רק הי טק. צה”ל הגדיר בזמנו את הקוד האתי והראה לעולם כולו איך מתנהג צבא שאחראי על לוחמיו. לכן יש הזדמנות להגדיר מחדש את קוד המוסר העסקי ולזכות בתהילת עולם. כל העולם. ממילא לא תקבלו 8 מיליון ש”ח כמו הקולגות, לפחות תהיו גנדי. השאלה אם יש לכן אומץ לעשות את זה.

חדש בחנותלחנות

תגובה אחת על הפוסט “מנכ”ליות – תלבשו מכנסיים צפרא פרלמוטר

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן