ב-1 במאי ירדו המכסים על ייבוא בגדי תינוקות. את חג הפועלים יחגגו בישראל קצת פחות מעצבים, תופרות וגזרנים והרבה יותר סוחרים ובעלי רשתות. האם באמת הכל לטובת הצרכנים?

לפני כמה חודשים התעוררה מהומה צרכנית על כך שבגדי התינוקות שרוכשות האמהות הצעירות באתרים המוזלים מחו”ל, הרבה יותר זולים מבגדי התינוקות שהן רוכשות בארץ. התקשורת הרימה להנחתה, בעלי הרשתות איימו שיפתחו מרכזי הפצה בקפריסין לשילוח על מנת לחסוך לקונות ברשת את עלות המכס בגובה 6% אמא יקירה אחת הופיעה בטלויזיה והראתה עשרות פריטים שרכשה אונליין עבור ילדיה במחיר זעיר להפליא, וכחלון חתם על ביטול המס.

מחירי הבגדים בארץ ירדו ב 20 השנים האחרונות ב 35%. סל הקניה הממוצע לא השתנה ועומד על כ 500 ש”ח בחודש. המשמעות היא שהציבור מעדיף לקנות הרבה יותר בגדים במקום לחסוך את הכסף, ומכיוון שאין ארוחות חינם, ההעדפה הצרכנית הזו הובילה לירידה חדה באיכות המוצרים. מה שאומר שזורקים הרבה יותר ומכבסים הרבה פחות.  וזו כנראה תהיה התוצאה גם של הוזלת בגדי התינוקות.

יש להניח כי הכוונה מאחורי המהלך היא להקל על המשפחות הצעירות ולאפשר לתינוקות ישראל להקסים את העולם בבגדים חדשים לא רק בפסח. השאלה למה לעצור שם? למה לא לבטל את המכס גם על בגדי נערים? הרי גיל הבגרות הוא קריטי לעיצוב הבטחון העצמי וצריך לאפשר לנערותינו ונערינו את כל הכלים הדרושים לבניית החוסן. ולבוש ומראה הם נדבכים משמעותיים לתפישה עצמית חיובית.
ומה עם האנשים הצעירים שהגיעו לפרקם? שנמצאים בעיצומה של עונת הזיווגים? מדוע לא נאפשר גם להם להתלבש במיטבם?
ומה עם כל אלו שילדיהם בגרו והם בשלב ביסוס מעמדם המקצועי והזנקת הקריירה? אלו בוודאי נזקקים ובעיקר נזקקות לשיריון של לבוש שישמור עליהן מנקיפות המצפון, מהתחרות הלא שיוויונית ומתיקרת הזכוכית שהן מקוות לנפץ

לצד כל הטיעונים המופרכים האלו שהוגים בעלי הרשתות, ההון והכח, עומדת חסרת אונים קבוצה מוחלשת, לא מאוגדת, שלא תואר לה, ולא סלביות להתהדר בהן, שרואה איך האופק מתכווץ עוד יותר. אותה קבוצה שנושאת על כתפיה את תעשיית העיצוב המקומית. אלו הם יבואני הבדים, הגזרנים, התופרות, התדמניות, המעצבים והמחלקות האקדמיות לעיצוב שהחומר הנלמד בהן הופך ליותר ויותר תאורטי, אלא אם יתחילו לעודד הגירה מאסיבית לסין.
איך הם יעמדו בתחרות המחירים הברוטאלית כשמטילים אותו אחוז מכס על ייבוא בגדים וייבוא בדים?

ה 1 במאי יהיה מן הסתם חג הסוחרים, או הצרכנים קצרי הרואי, בודאי שלא חגם של הפועלים או שוחרי איכות הסביבה. לטווח הארוך, עבור העולם והחברה, מדובר בקללה, לא בברכה.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן