כבר כמה שנים שחברת Pantone, קובעת צבעי השנה והטרנדים המפורסמת ביותר, מדברת על צבעים שמביאים שלווה, רוגע ואיזון. עובדה שמסתדרת נפלא עם טרנד המינימליזם, החזרה לטבע ולעבודות היד המסורתיות, ועם העובדה שאחת המילים שהוכרזו כמילות השנה לשנת 2016, הייתה המילה הדנית Hygge, שכולה קידוש הנעים, הפשוט והאינטימי. וסריגי הצמה be like – “פששש, ממש חידשתם”. יעל רוזנולד יניב מתעטפת באחד ומחפשת את המקור של הפולקלור.

שנת 2017 נפתחה ברוב הוד והדר עת צעדו מיטב שחקני הוליווד על השטיח האדום בטקס “גלובוס הזהב“. השמלות המנצנצות הצליחו לדחוק הצידה טקס חשוב לא פחות שנעל את שנת 2016 – טקס הכרזת “מילת השנה” של מילון אוקספורד (!). באם אתן שייכות למתי המעט שלא צפו בטקס, נגלה כי המתח היה רב ובסופו של דבר זכתה המילה Brexit בתואר הנחשק.

תואר “חביבת הקהל” שלנו הולך בלי הינד עפעף למילה הדנית Hygge (נשמעת בערך כמו “הוגה“). המילה “הוגה” שייכת למילים האלה שאין להן פירוש אחד מדויק בשפות אחרות (ד”ר רוביק רוזנטל הציע גרסה עברית – “נחמומיות“). המשמעות החמקמקה של “הוגה” היא אורח חיים שלם של הנאה מהדברים הטובים והפשוטים, בגפך או בחברת בני משפחה וחברים. הדנים יספרו כי מאפי קינמון ביתיים הם “הוגה”. אור נרות, אח מבוערת, ארוחה רגועה בחברת בני משפחה – כל אלה “הוגה” מובהקים. היות דנמרק המדינה המאושרת בעולם, למרות חורף אפל ונצחי כמעט, מביא אותנו להאמין ולרצות לאמץ.

סריגי צמה היו פותחים את רשימת ה”דברים שהם הוגה” שלנו, אילולא הם היו הרבה יותר מכך. מקורם של סריגי הצמה נעוץ אי שם במאה ה-17 באי הירוק כל ימות השנה, אירלנד. בזמן שהדנים חשו “הוגה” מנחממת ביתית אינטימית, האירים החליטו שמזג אוויר חורפי הוא לא סיבה לעצור את החיים והביאו את המילה “SABHSAI“, שמשמעה “אדם העובד בחוץ לא משנה מה מזג האוויר” ואת המילה המאזנת “CRAIC“, שמשמעה הבלתי מדויק הוא “כיף וצחוקים עם חברים ומשפחה“. כי הגרסה האירית של “הוגה” היא כזו שמערבת אלכוהול, במרבית המקרים, וחברה טובה. משהו תקשורתי כזה. התקשורת האירית לא נעצרת במילים בלבד – חכו שתשמעו מה שיש לסריג הצמה המסורתי לספר עליכם.

סריגי הצמה המסורתיים נסרגו כך שיכלו לספר על השבט (CLAN) ממנו הגיע האדם, לספר על משלח ידו (פועלים קיבלו סריגים עם דוגמת כוורת עליהם, למשל), על האיחולים שמאחלים לו בני משפחתו (דוגמת יהלום לאיחולי עושר ומזל, לדוגמה) ועוד. הדוגמאות הייחודיות היו נשמרות כסוד משפחתי ומועברות מדור לדור. מעבר ליכולתם התקשורתית, סריגי הצמה היו גם עמידים למים בגלל שצמר הכבשים מגיע באופן טבעי כשהוא מכוסה בחומר שעווני הקרוי לנולין. הסריגה שיצרה את דוגמת הצמות, הניבה גם עיבוי של הסריג , והתאמה גבוהה יותר שלו למזג האוויר הסוער לפרקים. העמידות הזו בדיוק הפכה אותו למושלם ליורדי הים והדייגים האיריים, והם שהעניקו לו את הכינוי “סריג הדייגים”.

קפיצת זמן לשנות ה-40 וה-50 של המאה ה-20. תיירים שחוזרים מביקור באירלנד עם סריגי דייגים כמזכרת, יוצרים ביקוש ועניין, שזוכה למענה בדמות פרסום דוגמאות הסריגה של סריג הדייגים בז’ורנלים נחשבים (כן, גם ב-Vogue) ומגוון הפקות במגזיני הפלגות ויאכטות. הסריגים מתחילים לפלס את דרכם אל קדמת הבמה האופנתית.
מובילי דעת קהל מאמצים גם הם, ובמהלך שנות ה-50 וה-60 של המאה הקודמת ניתן לחזות בהם על אלביס פרסלי, מרילין מונרו, גרייס קלי, סטיב מקווין והאחים קנדי.

Untitled-1

באותן השנים מאמצים את המראה הקז’ואלי של סריגי הצמה גם חברי “ליגת הקיסוס” כחלק מהמלתחה הספורטיבית שלהם. סריג הצמה חווה הפיכה מעמדית – מסריג פועלים קשי יום, לסריג האליטה הפריווילגית ביותר. בשנות ה-80 שב סגנון האליטה האוניברסיטאית לאופנה, עם תחיית סגנון “אחוות הקולג'” (Preppy). המעצב ראלף לורן משלב סריגי צמה כחלק אייקוני מקולקציית 1985 של המותג Polo by Ralph Lauren.

mainImage2

כיום, סריגי הצמה הפכו נגישים הרבה יותר, עם המעבר לשימוש במכונות סריגה ובמגוון רחב של חומרי גלם, בנוסף לצמר הכבשים המסורתי ולעבודת היד הפולקלורית.
עם מה תשלבי סריג צמה? עם כל פריט לבוש, נרות ריחניים ו/או חליטת תה משובחת.
חיות רשתות חברתיות יכולות להוסיף לפריים הפוטוגני (האשטג #hygge) גם את הספר The Little Book of Hygge.

חדש בחנותלחנות

8 תגובות על “להתעטף ולהתנחמם // על סריגי צמה חורפיים אמיתיים

 1. ציפי אומר:

  בדיוק עכשיו בזמן הקריאה יושבת ועלי סוודר סרוג עם צמות, כוס תה ביד ואח מבוערת בזיכרון (היתה לי כזו כשגרנו בעומר, אמיתית עם גזרי עץ) אין, אין על הדנים האלה, והאירים האלה, והבירה 🙂

  • יעל רוזנולד יניב אומר:

   אנשים שקושרים אוכל וכתיבה הם מהמועדפים עליי. תודה רבה, פנינה!

 2. חן סיון אומר:

  כמה אני נהנית להשכיל בכל פוסט שלך מחדש, בתחום שהוא שלי, אבל תמיד את מחדשת לי בו משהו.
  כמה יופי יש בסריגי הצמות האלה – סריגי הדייגים – כמה פשטות ונחמה, וכמה עושר ועוצמה.
  תודה, יעל 🙂

 3. חדוה אומר:

  ועוד על דייגים איריים וסוודרים משפחתיים:
  אם (לרוע המזל) אובד אחד הדייגים בים – הסוודר בעל הדוגמה המיוחדת לו יאפשר זיהוי מדויק.
  עצוב מאוד אבל זאת המציאות.

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן