בגדים וקניות מקפלים בחובם הרבה אמיתות, מבוכות, סיפוקים או תסכולים. כשהגינו את קו.קו. הפנטזיה הייתה לפרק קצת את הבעייתיות ולשמח את המתלבשות. שנה וחצי אחרי, רואים כבר סימנים קלים של הגשמה

 LW__7005

מתוך קולקציית החורף של co.co.בעיצוב דליה קפוזה. צילום: לירון ויסמן. איפור: כרמית בוזגלו. 

בגדים, כמו כל דבר בצה”ל, מתחלקים לשלושה חלקים: הסגנון, האיכות, המחיר. אלו אבות המזון העיקריים שמקטלגים את המוצרים השונים והמותגים באשר הם. הסגנון הוא החלק הספיריטואלי, האיכות היא החלק הארצי – סך כל חומרי הגלם ותהליך הייצור שגוזרים את דינו של הבגד לעילית או לפשטות. המחיר הוא הנגזרת של שני המרכיבים הראשונים. אפשר לנייד אותו קלות למעלה או למטה, אבל בעידן השקוף, שבו העולם פרוש בקצות האצבעות ואפשר לדפדף על הטרנדים וההיצע במהירות, קל לבחור כמה עמוק לארנק רוצים לצלול ומה אפשר לקבל בתמורה.

יש כאלה שאוהבות את השוטטות עד מאוד. יש כאלה שבאמת מתעניינות בטרנדים גלובליים ואילו צבעים ישלטו ברחוב. יש כאלה שממש אוהבות שופינג. כל זה טריוויאלי ווטסון יקירי. התופעה המפתיעה והפחות מוכרת היא דווקא אותן נשים שאינן חובבות קניות. אותן שחיו בסתר, או בשקר, ורק לאחר שנים של שימוש  העזו לצאת מהארון ולהודות קבל עם ועדה – השופינג גורם להן סבל!

הצורך לבחור, לגבש דעה, להתאים בגדים אלה לאלה ולהחליט מה ללבוש, הוא עבורן עול שמעיב על מצב הרוח אחת לעונה ויום יום.
הנשים הללו, שחרגו מהקלישאה הדחקאית לפיה נשים ושופינג חד הם, אותן שחצו את הקווים והתיישבו ביציע של הלא מתעניינות באופנה, אלו שחשו יוצאות דופן כל השנים, שלא התחברו לזרם חובבות העיצוב ובעלות הטעם, מצאו עצמן במצוקה גוברת והולכת ככל שגדל ההיצע והתרחבו האפשרויות. מבחינתן השפע המתפרץ במרכזי הקניות, שהתרבו כמו שפנים, ואתרי הקניות שמילאו את המסכים וסניפי הדואר, רק החריף את המצב.

אלא שנשים אלה, כמו גם יושבות היציע הפאשיניסטיות, צמחו למרות הנכות, חלקן אף פיתחו קריירה מפוארת, ובניגוד לזברה שוויתרה ולבשה פיג’מה בכל ימות השבוע, הן נאלצות להתמודד עם הקושי יום יום, כי המציאות מחייבת. גם על צרותיהן, בנות הטעם שממול, השפיעו המבחר והשפע לרעה. זמן יקר מתבזבז בשוטטות המתארכת, המחירים הגבוהים שפעם הן היו מוכנות לשלם, לפני המפץ הגדול של קיץ 2011, בימים של טרום מחאה ושלהי הבכחנאליה הצרכנית, נראים היום בלתי סבירים בעליל, ואם סבירים אז בלתי אפשריים.

אופנה ובגדים נתפסים מאז ומעולם כנושאים קלי דעת שאין להכביד בהם ראש, אבל אנתרופולוגים כלכליים חדי עין יוכלו להבחין כיצד ענף האופנה משקף ומסמן את השינויים והמגמות בעולם הגלובלי כנחשון שלוח. צמיחת אימפריות ענק שמחסלות את הקטנים, תחרות שלוחת רסן, צניחת מחירים על חשבון העובדים והיוצרים, הגנה רופפת עד בלתי קיימת על המצאות וחדשנות, כל אלה התחילו בבגדים אך כבר נתנו את אותותיהם בתחומים רבים כמו ענף הסלולר למשל, או משתקפים היטב במלחמת הפטנטים של גוג ומגוג – אפל נגד סמסונג. ההבדל היחיד הוא שבאופנה אף פעם לא היו רזרבות של כסף-מיותר-שלא-שייך-לבעל-הבית, שאיפשרו תרגילי השתלטות ומאבקים בבית המשפט. בהייטק יש את זה בשפע. עדיין.

אבל מלבושים, בין אם הם חשובים או לא, הם פעילות בסיסית שנדרשת מכל אדם ואדם שמחליט לבוא בין הבריות. לאלה שאינן חובבות אופנה, היא הופכת לפעילות מורכבת. ולנשים עובדות על אחת כמה וכמה. גברים עובדים פתרו את הדילמה בכמה חוקים בסיסיים – חליפה ועניבה כשאין מנוס, מכנסי כותנה וחולצה מכופתרת בכללי. אי אפשר להתבלבל כמעט. למכורים לתחושת הצעיר לנצח – טי שירט שחורה וג’ינס הם אופציה לגיטימית. אצל רוב הגברים המטרה היא לצלוח את היום בלי שמישהו יזכור מה הם לבשו, ואם יפעלו על פי החוקים, רוב הסיכויים שיעמדו במשימה בהצלחה.  אלא אם התפלקה להם בטעות חליפה בז’ לכבוד הנאום הנשיאותי.
עבור נשים עובדות המשימה הרבה יותר מורכבת. בהיעדר מדים וחוקים כמו אצל עמיתיהן הגברים, שפע האפשרויות הוא בבחינת מכה מתחת לחגורה. עבורן, כשהכל פתוח, זה ממש בלתי אפשרי. בקו.קו. חשבנו שיהיה נחמד אם נוכל לתת בית גם לכל אותן נזקקות. מקום שבו יוכלו לומר בראש מורם ובפה מלא: קוראים לי צפרא ואני שונאת שופינג. אלא שבנוגע לבגדים, אהבה ומילים לא יספיקו. בסופו של דבר צריך לצאת עם שקית או שתיים ומוצרים שילוו אותך בבטחה כל הדרך עד לישיבה הבאה.

לאחרונה נשמעו בסלוננו כמה הצהרות שמעידות על כך שאולי הצלחנו: מספר שותפות (מהנדסת, שופטת, עורכת דין, עורכת דין, עורכת דין, פסיכולוגית) הודו בסתר שמאז שגילו אותנו הן חשות משוחררות מהצורך לחפש במקום אחר. לקוחות אחרות גילו לנו שהן התמכרו לשילוב של היצע, מחיר ואווירת קניות בנחת, בין אם זה מול המסך, טלפונית או בחנות. המשותף לאלה, אלה וגם אלה בעלות התשוקה והטעם המשובח – כולן חשות בטחון בבחירה וחורשות על הבגדים.

קו.קו. מחבקת את היוצאות מהארון.

חדש בחנותלחנות

3 תגובות על “יוצאות מהארון

  • צפרא אומר:

   תודה נעמה, אני מנסה את הפורמט הזה עכשיו בשטחים נוספים. למשל, סטודיו לאנשים ששונאים לעשות פילאטיס. אבל עושים.

 1. ניקי בלייוייס (נחי..) אומר:

  שתהיה שנה טובה טובה,
  נזכרת כמה מתגעגעת. ..
  אקפוץ בקרוב.
  ו-עדכנו את כתובת המייל שלי,
  שלכן מאז ועד..

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן