מאחורינו ראש השנה, ולפנינו יום כיפור… זה הרגע לחשבון נפש אופנתי שירה ברויאר על חמש החלטות לשנה החדשה

מעניין מה היא חשבה לעצמה לפני שהיא יצאה מהבית…אני מהרהרת כשמולי חולפת בחורה לבושה בזוג מכנסונים קצרצרים. היא לא צעירה ולא רזה במיוחד. השורטס שלה אופנתיים אך רחוקים מלהחמיא לה. יש כל כך הרבה חצאיות ושמלות ארוכות וסקסיות בהשיג יד ברשתות האופנה עכשיו, שקשה להבין למה נשים שלא בורכו בזוג רגליים נאה מתעקשות ללבוש שורטס בגלל צו אופנתי חולף. תופעה דומה התרחשה לפני יותר מעשור כשחולצות הבטן היו להיט. נכון, נשים צעירות ושטוחות בטן נראו אז בהן נפלא, אבל הרוב, איך לומר בעדינות, נפלו בפח האופנתי הזה ואימצו את הטרנד שלא בטובתן.


מדגימות איך להתלבש אחרי גיל 60. פרנקה סוזני, עורכת ווג איטליה עם המעצבת דיאן פון פירסטנברג. מקור.

“אני בת 44, ילדתי 3 ילדים ואני לא לובשת יותר שורטס” אמרה חברתי כשדנו בסוגייה הזאת. יש לה רגליים ארוכות ויפות והיא אדם בוגר ואחראי. את רגלי האיילה שלה היא חושפת בשמלות קלילות באורך הברך או בחצאיות מחמיאות, אבל שורטס אופנתיים מהסוג שמציף את הרחובות, לא מתאים לה לטעמה ולא בגלל הרגליים. “אני זוכרת את היום בו אמא שלי חגגה עם חברותיה את יום הולדתה ה-60. כמה מגעיל ופאתטי הן נראו. אלה נשים שנראות טוב לגילן, פעם הן התלבשו היטב ועכשיו – כולן חנוקות במכנסי ג’ינס הדוקים וחולצות טריקו צמודות שמבליטות כל קפל באכזריות”.
נשים ישראליות בוגרות שמתגאות בגוף שמור היטב, נוטות לבחור בבגד שידגיש את ההישג, גם במחיר ויתור על הופעה מתוחכמת ומעודנת יותר. כאילו אין מקום למראה בוגר נשי אחר מלבד זה שמציג את הגוף באופן בוטה. במידה ומדובר בנשים שאין להן במה להתגאות, הנטייה היא לקיצוניות השנייה – גזרות רחבות ומטרים רבים של בד טריקו שחור שמעלים את הגוף. לכאורה קיימות עבור נשים מגיל 45 ומעלה, בין אם הן מודעות לגופן או מתכחשות לו, רק שתי אפשרויות: להמשיך להתלבש כמו בגיל 20 או לגלוש לאיטן לכיוון מראה שמצהיר על וויתור הנשיות והסקס אפיל כמו אל כורסה רכה ונוחה.


נשית ורכה בשמלת שיפון עם סנדלים פשוטים. פרנקה סוזני. מקור.

לאן כבר יש להתלבש פה?

כי בעצם, לאן יש להן להתלבש? לסופר? למקום עבודה שאין בו כללי לבוש או דרישה למראה ייצוגי? לאסוף ילדים או נכדים מחוגים? לסיבוב בשכונה? למה להן לטרוח להשקיע בהופעה מודעת כשאפשר לשקוע אל הנוח והמוכר בלי לעצור ולהתבונן באומץ במראה? ומאיפה בדיוק אמורות אותן נשים לקבל השראה מאיך ניתן להתלבש באופן בוגר ויחד עם זאת נשי ומכבד כך שישתלב בטבעיות בנוף המקומי?
כן, יש הרבה יופי בחברה צעירה בת 65 כמו זו שהתהוותה בישראל. חברה שטרם התפתחו בה קודים ברורים של לבוש ומורשת סדורה של סגנון ותרבות חיים. ישראלים שחיים בחו”ל ובאים לביקור מולדת, משבחים את החופש הגדול שהם חווים כשהם מסתובבים כאן בגופיה וכפכפים כמקובל. אבל, כפי שניסחה זאת חברתי הניו יורקית בביקורה בקיץ “הנשים המבוגרות שפגשתי כאן לבושות או כמו פרחות או כמו דודות, אין כאן קלאסה”.


איכותית ופשוטה בשמלה שחורה ומכנסיים מחמיאים עם סריג ומוקסינים | צילומים: גטי אימג’ס.

לקבלת השראה ללבוש שיש בו טעם טוב, מודעות לגיל ולמבנה הגוף כדאי להציץ בתמונות של דיאן פון פירסטנברג, מהנשים המבוגרות ומעוררות ההשראה ביותר או מפרנקה סוזני – בת למעלה מ 60 ועורכת מאז 1988 את ווג איטליה. סוזני אמנם חולשת על אופנת מילנו ומצוידת בגזרה נאה אבל היא לא משחקת ולא מתבלבלת. יש לה סגנון אישי שניכר בחיבתה לתכשיטים עתיקים, עקבים קטנים וצבעים עדינים והיא יודעת לשלב אותו היטב עם פריטים קלאסיים, אלגנטיים ופשוטים. למרות פאר בגדי המעצבים, יש בה קלילות והיא נראית טבעית ונינוחה, ודאי יותר מאנה וויניטור ותסרוקת הקסדה הנוקשה שלה. אנחנו לא במילנו, גם לא בפריז, אבל אין סיבה שלא נתחיל לבסס כאן עוד אפשרויות לבוש עבור קבוצת הנשים הטועות, התועות והתוהות. תחילתה של שנה חדשה היא הזדמנות מצוינת לקבל כמה החלטות שיעשו לנו את השנה הבאה נעימה יותר לעין:

1. להתבונן במראה – להתאים ביושר את המידה לגוף ואת הגזרה לגיל. גם אם בשר חשוף היישר לפרצוף הוא עניין מקובל שנטמע באלימות האיזורית הכללית, גם אם נשים רבות טועות לחשוב שטייטס הוא בגד שאפשר להסתובב בו ברחוב, וגם אם המיני, השורטס, וחולצות הבטן שוב באופנה. חשיפת יתר גורמת עוול לרוב הנשים וגזרות צמודות וקצרות מדי משוות להן מראה וולגרי.
2. פשטות קלאסית – להפסיק לפחד מבגדים קלאסיים. חסרונם כה מורגש כאן שכאשר הם מופיעים על רקע הנוף המקומי הם נראים פתאום ממש מרעננים, בעיקר אם הם מצטרפים בטעם לפריטים בקו פשוט ואיכותי. ג’ינס הוא קלאסיקה לכל גיל, במיוחד הכהה, הישר המאריך את הגזרה, אבל זהירות עם הטי שירט. סרבו לצמודות מדי, לסינטטיות, לאלה עם הכיתובים הילדותיים והנצנצים הזולים. העדיפו טי שירט מעולה בצבע חלק, מחשוף וי קטן ושרוולים שמוציאים טוב יחסית את הזרועות או חולצות מאריג קל, גזורות בקו מחמיא קרוב לגוף, לא צמוד ולא רפוי מדי.
3. האיזון הנכון – למצוא תמיד את האיזון בין הקפדה לרישול נינוח. לשלב פריט מוקפד עם פריט זרוק, צמוד עם רפוי, יוקרתי עם פשוט: חצאית מחויטת עם גופיה ונעליים שטוחות, ג’ינס עם חולצת משי, או טי שירט משובחת עם מכנסיים גבריים מחויטים.
4. לדייק – לכבד את ההופעה החיצונית מתוך הכרה בערכה הפנימי. לתת כבוד לגיל, לגוף, לנשיות, לסביבה שצריכה להסתכל עלינו בלי לחוש מבוכה. תשומת הלב לפרטים הקטנים, טיב הבדים, הפרופורציות, האביזרים ושאר המרכיבים המכוונים ליצור מראה, לא מושלם אבל בהחלט שלם.
5. והעיקר – להנות להתלבש כמו אישה.

גילוי נאות: לפני שנתיים התפרסמה הרשימה הזאת באתר פאשן פרוורד אבל גם השנה היא רלבנטית לא פחות…


מודעת לגיל, לתפקיד ולסביבה. פרנקה סוזני. מקור.

חדש בחנותלחנות

16 תגובות על “חמש החלטות

 1. חניה פישמן אומר:

  הכותבת צודקת מאד, רק חבל שהחנויות בהן יש פרטי אופנה במידות “מבורכות”- מעל 44, מאד דודתיים ולא שיקיים. מדוע גם באתר שלכן אין בגדים במידות גדולות?

  • שירה ברויאר אומר:

   שלום חניה
   הבגדים שלנו הם ממידה 36 עד מידה 44 ויש גם פריטים במידה 46.
   אנחנו מנסים לתת מענה לטוווח מידות רחב . אם נראה שיש דרישה למידות גדולות יותר נשקול לייצר אותן. כרגע דווקא אין לנו הרבה לקוחות במידות 44 ו 46… תודה רבה

 2. יהודית אומר:

  הנושא חשוב אך נפלת למלכודת הרגילה של הבאת שתי נשים עם גוף רזה כדמויות לחיקוי . לא התייחסת להיצע בחנויות: אני בת 67, גוף מלא, ורק באירופה , בחנויות כל בו לא רגילים לחלוטין, מוצאת בגדים מחויטים קלילים שמתאימים לי לעבודה וליציאה. בארץ החנויות לא אוהבות מידה 48 ואם האשה גם בת 60+ כדאי שתהיה לה אפשרות כלכלית לעלות על מטוס ולא לבזבז זמן בין החנויות. לחתונת בתי לפני כמה שנים לא היתה לי אופציה חו”ל והבחירה בארץ היתה בעייתית והרכישה היתה פשרה גדולה. המסקנה: יש להוביל שינוי בחנויות, ואז לקונות תהיינה אופציות אחרות

  • שירה ברויאר אומר:

   שלום יהודית
   נכון שלשתי הנשים בתמונות יש גוף רזה…מה לעשות שעל גוף רזה בגדים מונחים טוב יותר? יש לזכור שאופנה מטבעה עוסקת בין היתר בפנטסיות ומושאי תשוקה שרחוקים מהמציאות וזה חלק מהקסם שלה. ועכשיו למציאות, בכתבה ניסיתי לתת חומר למחשבה לנשים כדי שיראו וירגישו טוב עם עצמן גם כשהן מתבגרות וכבר לא רזות ורעננות כשהיו. לגבי המחסור בבגדים לנשים בגילך, אנחנו מקוות להוביל את השינוי ולתת מענה לקהל מגוון של נשים בכל הגילאים. לא בטוח שנוכל לתת מענה לכל המידות , זה תלוי בדרישה, כרגע אין דרישה דווקא למידות גדולות. נסי לבדוק מה יש באלמביקה ובמרינה רינלדי שזה הקו למידות גדולות של מקס מארה, אמנם יקר אך איכותי ובטוח יש הנחות גדולות בסוף עונה, בהצלחה!

   • באלי אומר:

    איזו טעות חמורה! בגדים לא בהכרח מונחים טוב יותר על מבנה גוף רזה. הבגדים שאת מעצבת אולי כן – אבל אז במה את שונה ממרבית הרשתות??? ממש מביך לקרוא “מעצבת” כותבת דבר כזה!
    החוכמה בתור מי שפונה לקהל יעד בוגר, היא לדעת לעצב בגדים למבני גוף שונים, ומרבית הנשים בארץ לא מחזיקות במבנה השדוף שהבאת כמודל.
    בטח תמחקי לי את התגובה…. מקווה שלפחות תפנימי.
    מאחת שכן יודעת לעצב לנשים שונות ומגוונות.

    • שירה ברויאר אומר:

     שלום באלי
     ראשית איני מוחקת את התגובה שלך כמובן, אנחנו רוצות לשמוע מה יש לקהל שלנו להגיד. לטוב ולרע.
     שנית אינני מעצבת. דליה קפוזה מעצבת הבית שלנו ובעלת ידע מקצועי רב. בעברי הייתי 21 שנה כתבת אופנה והיום אני חלק מהצוות שמפתח את קוקו.
     ולעניין עצמו, לעניות דעתי, בגדים מונחים ו’נופלים’ על גוף רזה יפה יותר . לצערי גם אני לא בורכתי בגוף שדוף וגם אני מנסה למצוא בגדים מחמיאים לגופי ולגילי (50!!!) בקוקו אנחנו בפירוש מציעות פתרונות לבוש לנשים בכל הגילאים ובטווח מידות רחב ויחד עם זאת אנחנו גם מציגות תמונות עם נשים מעוררות השראה, יפות ומלאות סטייל כחלק מתמונת האופנה שאנחנו אוהבות ומעריכות ולפעמים גם מפנטזות עליה. כל זה לא סותר את העובדה שכולנו מתמודדות עם מציאות מורכבת וגוף שזקוק לגזרות טובות . את מוזמנת לבוא ולהתרשם במו עינייך. בהצלחה!

 3. יעל אומר:

  לא אהבתי את הגברת האיטלקיה.אולי יש לה בחירה טובה בביגוד. אבל השיער שלה נראה נורא!היא לא מודעת שתסרוקת שלה מתאימה לבת 18,ולא לבעלת שיער יבש מדובלל? כנ”ל לגבי הסנדלים.יש לה כפות רגליים כעורות ואצבעות עקומות!

 4. שירה ברויאר אומר:

  שלום יעל
  אני מבינה שפרנקה סוזני לא לטעמך, אני יכולה להעיד ממקור ראשון שראיתי אותה הרבה פעמים מקרוב
  בתצוגות אופנה במילנו והיא נראית נפלא…הלוואי על כולנו להראות כך בגיל 60 פלוס אך אין להתווכח על טעם וריח כידוע…

 5. babyliss secret curler אומר:

  As I spoke I felt what could be a gun grind into the small of my back. Geuka unclipped an electric prod from his belt. “In,” he said very firmly. “You and these other gentlemen have volunteered for only an hour’s work on the night shift. For which you will be paid two hundred credits.”
  babyliss secret curler http://babylisssecretcurler.tornadointeractive.com/

 6. babyliss curl אומר:

  A new mystery had now presented itself. Our moronic slab of muscle could talk like a professor when he had to. Was it relevant? Of course it was. The computer had uncovered the fact that he had been present whenever the bank robberies had occurred. If his head was just bone and muscle, as he made it appear, then he was not involved in complicated and surely technological crime. But he wasn’t dumb at all-which meant he could be involved. I sighed. Another mystery to add to all the others.
  babyliss curl http://sfese.tornadointeractive.com/

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן