השחורה הקטנה החדשה, מתוך קולקציית החורף של co.co.עיצוב:  דליה קפוזה, צילום: לירון ויסמן.
השחורה הקטנה החדשה, מתוך קולקציית החורף של co.co.עיצוב: דליה קפוזה, צילום: לירון ויסמן.

 

 

קוקו שאנל , מודדת שמלה שחורה  קטנה על דוגמנית. 1961. צילום: דאגלס קירקלאנד.
קוקו שאנל , מודדת שמלה שחורה קטנה על דוגמנית. 1961. צילום: דאגלס קירקלאנד.

 

השחורה הקטנה של ז'יבנשי ב"ארוחת בוקר בטיפאני" 1961
השחורה הקטנה של ז’יבנשי ב”ארוחת בוקר בטיפאני” 1961

 

מתוך תצוגת החורף של בית סאן לורן בעיצבו הדי סלמן
מתוך תצוגת החורף של בית סאן לורן בעיצבו הדי סלמן

 

מתוך קולקציית החורף של  סאן לורן בעיצוב הדי סלמן.
מתוך קולקציית החורף של סאן לורן בעיצוב הדי סלמן.

 

הרבה קלישאות נפוצות בנוגע לשמלה השחורה הקטנה וכולן נכונות: כל אחת צריכה לפחות אחת בארון. כשאין לך מה ללבוש, היא תמיד הפיתרון. תמיד באופנה. נשית וקלאסית. אלגנטית וסקסית. סמל לשיק נצחי. השקעה בטוחה. פריט חובה במלתחה.

אודרי הפבורן יוצאת ממונית עם שחר. שמלתה השחורה בעיצוב הובר דה ז’יבנשי בסרט “ארוחת בוקר בטיפאני” , עם הסטיילינג הגאוני שכולל כפפות ארוכות, פנינים על הגב ומשקפי שמש, מכרסמת בנחת קרואסון משקית מול החלון של “טיפאני”. הסיצנה הזאת הפכה את השמלה השחורה השקטנה  לאייקון תרבותי ואופנתי זה מכבר.

אבל הרבה קודם לכן היתה זו קוקו שאנל שהביאה לתודעה הקולקטיבית את רעיון השחורה הקטנה. היא עיצבה אותה כבר ב 1915 כשלנגד עיניה כלל חזון השמלה פיתרון לבוש אולטימטיבי להמוני נשים בעידן המודרני. הבחירה בצבע שחור בלבד, שנחשב עד אז לצבע אבלות, כמו גם  בגזרה פשוטה ונוחה בעלת קוים ישרים, הפכה את השמלה השחורה הקטנה ( lbd)  ללהיט.

אמנם בהתחלה השמלה התקבלה בקרירות, אבל ב 1926 פרסם אותה ה”ווג” תחת הכותרת “הפורד של שאנל” והכתיר אותה כגרסה האופנתית לאותו רעיון שגילם “מודל הטי” של פורד. מכונית הדגל של הנרי פורד שהיתה המכונית הראשונה ששווקה באופן המוני.

השחורה הקטנה, על פשטותה וייצורה המאסיבי כבשה את נשות ארה”ב ולאחר מכן את נשות אירופה. הצלחתה נמשכת גם היום.  אז מה חדש בה?  הכל וכלום אבל בעיקר ההקשר, והסטיילינג … ההקשר מנתב אותה למחוזות פחות קלאסיים ויותר משוחררים,  עם טאץ’ של בוהו שיק, עיטור רקמה עדין, גזרה בסגנון רטרו מרומז לשנות השישים והשבעים. הסטיילינג כולל מגפיים שטוחים שמקנים למראה קוליות וקלילות במקום סנדלי העקב הקלאסיים.  הדי סלמן עיצב לבית סאן לורן גרסאות כאלה בהשראת שנות השישים, מתובלות בהשפעות מתרבות הרוקנרול והפאנק בקולקציה יפהיפה . בקו.קו. עיצבה דליה קפוזה את שמלת ונציה שמלה מעוטרת חרוזים במפתח מחשוף וי,  שרוולים מתעגלים ואוירת בוהו שיק מעודן. 

לרכישת השמלה קליק כאן 

 

 

 

 

 

 

 

 

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן