מטקס פרסי ה-SAG ועד משבר האקלים וכל הפוליטיקה שבדרך, מצבעי בסיס ועד לסלסולים רומנטיים, יעל רוזנולד יניב יוצאת לסקור את הטרנדים שעומדים לפתחנו באביב 2020.

שאלה תיאורטית – אם יעצור אותך זר ברחוב, לסקר ספונטני, וישאל – “אז מי לקחו את הפרסים ב-SAG?” תדעי מה לענות? מאידך, אם ישאלו אותך – מה לבשה ג’ניפר אניסטון לאותו הטקס, עת חייכה בחינניות לאקס צחור השיניים, בראד פיט? כמעט מיידית קופצת למחשבה שמלה מחמיאה בלבן, האין זאת?

מעבר לעובדה שעיני העולם המערבי (או אלו מתוכו חובבי הקומדיות הרומנטיות) נשואות לזוג לשעבר, בתקווה לקאמבק מלווה במוזיקת כינורות+שקיעה+משפט מחץ שיחזיר את האמון באהבת אמת שמוצאת את דרכה, עונת הטקסים ההוליוודית היא גם הזדמנות מצוינת להתעדכן בטרנדים של העונה הקרובה – אביב 2020!

מכיוון שמרביתנו לא קופצות לקפה השכונתי בשמלה חושפת כתפיים, בעלת פפיון ענק, הרי שנוכל ללמוד מהשטיח האדום-אדום הזה בעיקר על הלך רוח אופנתי-תרבותי. 

אם בכל זאת תתעקשי על לוח השראה קונקרטי יותר, הכוכבות מציעות לך להצטייד לעונה הקרובה בפריטים בכחול נייבי. כבר הפירוט.

ג’ניפר אניסטון דלעיל, כשנשאלה על האאוטפיט המדויק כל כך, ענתה כי הגיע מארונה הפרטי. היא רכשה את השמלה עבור עצמה, באקט של השקעה.

הופה-סטופה! זה נשמע מוכר, כל הקטע הזה של “תרכשו בגדים שיהיו בעלי ערך משמעותי בעבורכן“.

הזמזום הזה של אופנה וערכים מזדמזם לו כבר תקופה, ונדמה כי עוצמתו מתגברת בשנה האחרונה.

ספטמבר 2019. יהודי הארץ והתפוצות מתכוננים לבואה של שנה חדשה. כולנו מארחות ו/או מתארחות.

באותו זמן בדיוק, בעולם מקביל, מעצבי אופנה ובני משפחותיהם, עורכות ועיתונאים, בלוגרים ומשפיעניות, מארחים או מתארחים בשבועות אופנה (מינוס הקיש של דודה פרומה). 

וכמו כל מפגש כזה, שבו כולם מכירים את כולם, על מה מדברים? ברור! על המצב!

מלונדון ועד פריז, מניו יורק ועד מילאנו, עולם האופנה בחר לאמץ את המגמה העולמית, להפסיק למלא פיו מים, ולהתחיל לבדוק ביתר תשומת לב למה הם כל כך מזוהמים.

שבוע האופנה אביב-קיץ 2020, לונדון

שבוע האופנה בלונדון, למשל, שהתקיים בצל הברקזיט, הפוליטיקה המקומית הסבוכה ומשבר האקלים העולמי, שהוביל להפגנות סוערות מחוץ למתחמי התצוגות, בחר להנהן במרץ.

אג’נדות בנות-קיימא הועברו לפרונט, ערכי פליטת פחמן ופירוט תהליכי עבודה – פורסמו, ומושגים כמו שימוש-חוזר (reuse) או שימוש-חוזר-משודרג (upcycle) היו “השחור החדש”.

המעצב הצעיר, ריצ’ארד קווין, לצד בניית חוויה של אסקפיזם טהור, כולל תזמורת פילהרמונית ומקהלה לצלילי באך, הוסיף בהודעה לתקשורת גם הסבר על מכשירי ההדפסים שלו, הצבעים בהם עשה שימוש והאופן בו הם יתפרקו בחזרה לסביבה ותהליך גזירת הבדים לצמצום הפסולת.

באופן דומה, שבוע האופנה הניו-יורקי הציע חישוב מסלול מחדש (יש כאן משחק מילים!):

ערכים של פשטות ודיאלוג (הדדי, כי ככה זה דיאלוג) עם הקהילה הרלוונטית, הובילו לקיצור שבוע האופנה לחמישה ימים דחוסים להפליא.

פורמט מוכר של דוגמניות צועדות על מסלול הלוך-חזור, בפני קהל מצומצם של יודעי דבר, הוחלף במכירת 500 כרטיסים לקהל הרחב, והצגת שואו שכלל גם הופעה מוזיקלית אצל Pyer Moss; או באווירת מועדון לילה נוצץ, כולל טיפוס על שולחנות הצופים, תוך כדי שירה, אצל ראלף לורן.

בפריז בחרו בהצהרות פוליטיות, דוגמת זו אשר הצהירו ב”פרלמנט של בלנסיאגה“, שמוקם הרחק מארמונות “העידן היפה”, אי שם בפאתי פריז כשאוהלי הפליטים ניצבים לא הרחק משם. או כמו זו שהצהיר ריק אוונס אל מול סוגיית הגבולות של ארה”ב. סוגיה בה בחר לדון באמצעות מחווה לשורשיו המקסיקנים. ג’ון גליאנו ל-Maison Margiela חש ברוחות מלחמה מנשבות וסדרי עולם מתערערים, ופנה למקור ההשראה הטבעי ביותר – מדי חיילים ואחיות, מתקופת מלחמת העולם ה-II. 

ג’יי לו עושה ורסאצ’ה: משמאל – טייק 1 | מימין – טייק 2

בשבוע האופנה במילאנו, בחרו לעצור את הזמן ולחזור לשורשים, כי אולי שם היה טוב יותר.

דונטלה ורסאצ’ה הצעידה את ג’יי לו במחווה לשמלה חושפת הטפחיים המפורסמת. אלסנדרו מיקלה ל”גוצ’י” בחר לצעוד לכיוון המיינסטרים, עם קולקציה במראה נקי יחסית. הדיבור של אלו שלא נכחו, הוא על שינוי האג’נדות המתבקש שיצטרכו לעשות גם במילאנו. 

לצד המחשבה על הסביבה ו”יחסינו איתה – לאן?”, העלו שבועות האופנה את ערך האינדיבידואליזם על נס, עם מחשבה על תחושותיו של אותו אינדיבידואל אל מול מה שקורה בעולם – מחד, צבעים אופטימיים, ניאוניים בשפע ופרחי ענק והדפסים טרופיים, כתרופת נגד לכל הדיכאון הזה שבחדשות והשריפות המשתוללות; מאידך, דגש רב על סטייל אישי, נוחות הלבישה ופריטים שמרגע כניסתם למלתחה – ימשיכו להיות רלוונטיים גם שנים קדימה. 

 

מכאן, שישה טרנדים שנשמח לאמץ למלתחה שלנו באביב המתקרב:

1. חפשי את האישה. במסגרת תנועת ה-Body Positive, ההולכת ותופסת יותר מקום, נצפו השנה שפע של מחוות לגוף הנשי וקבלתו כמות-שהוא – חזיות כחלק עליון מעוצב להתפאר, מחוכי תחרה ושלל משחקים בבדים שקופים הציגו נוכחות בלתי מתפשרת.

נצפו על המסלולים של: ריצ’ארד מלון, House of Holland ו-Supriya Lele

2. “הבה נהיה אלגנטיות, או שנמות” (נשים קטנות). ביום שישי הקרוב תתקיים הקרנת הבכורה המקומית של אחד מהעיבודים המסקרנים שנעשו השנה – “נשים קטנות”. האביב הוא עונה נהדרת להצטרף למג, ג’ו, בת’ ואיימי מארץ’, ולשלב נגיעות ויקטוריאניות-רומנטיות, חדורות רוחות מלחמת אזרחים, במלתחה. ווסטים שג’ו בטוח הייתה אוהבת נצפו אצל סלין, Etro, גוצ’י וויקטוריה בקהאם; הקולקציה של בקהאם הציגה גם שלל שמלות וחולצות בעלות סלסולים, בול לנפשות מתרפקות נוסטלגיה; אצל סטלה מק’קארטני היה אפשר למצוא שרוולים תפוחים וצווארונים מוגבהים ואצל Zimmermann קולקציה שכולה רכות קיומית.

מימין לשמאל: סלין, סטלה מק’קארטני, ויקטוריה בקהאם

3. אמנות שימושית. המורה למלאכה תהיה כה גאה! כל הידע הזה שהנחילה תך-אחר-תך, קשר-אחר-קשר, לא היה לשווא. לקראת אביב 2020 בוחרים מעצבי האופנה לעשות שימוש באלמנטים מתנועת ה-Arts & Crafts, כולל שפע של פריטי קרושה ושילובי רקמות. אל מול גלוריפיקציית הטכנולוגיה, החזרה למלאכות הפשוטות, יש בה מן ההתרפקות האופטימית, האין זאת?

רקמה אצל Dior (ימין) ואצל Miu Miu (שמאל)

4.המסעות שבדרך. כשפרקטיות פוגשת מינימליזם. לקראת העליה בטמפרטורות, אפשר היה למצוא צבעי חול וקאמל ומראה מסעות מודרני, על מסלוליהם של מקס מארה, ויקטוריה בקהאם, גוצ’י ובוטגה ונטה. הולך נהדר עם מזג האוויר המדברי של המזה”ת, עם כל הטרנדים והצבעים שיש ועם אישיות “זכרונות מאפריקה” המודחקת שלנו.

ימין: בוטגה ונטה | אמצע: מקס מארה | שמאל: ויקטוריה בקהאם

5. שתישאר טרנץ’ לנצח. קחו את טרנד אשת המסעות המודרנית לעיל, ערבבו עם נשיות מלאת כוח ועם החזרה לפשטות – אבל עם טוויסט. הו כן, מעילי הטרנץ’ עושים את זה שוב. כמעט כל מעצב ומעצבת המכבדים את עצמם, חיפשו דרך להציג גרסה משלהם. תעודת הצטיינות יתרה מוענקת ל-JW Anderson, ל-Ports 1961 וגם ל-Huishan Zhang.

ימין: Huishan Zhang | אמצע: Ports 1961 | שמאל: JW  Anderson

6. אין דה נייבי. הוליווד בוחרת בקלאסיקה. מעצבי האופנה נכונים להציע אותה. בטקס פרסי ה-SAG האחרון, ניצפו וריאציות של הכחול המאופק שבסקאלה על ניקול קידמן, הלנה בונהאם קרטר, רנה זלוויגר וגלן קלוז. וזה אחרי שכבר ראינו לא מעט ממנו גם אצל אוסקר דה לה רנטה ו-Chalayan.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן