האם גבי אשכנזי היה קורא לנו? והאם היינו אוהבות את זה? צפרא פרלמוטר

הרשת געשה כשהסתבר שהגנרל בדימוס רצה להחמיא לעיתונאית וילנאי ובמקום לברך יצא מקלל ולחש על אוזנה שהיא כוסית. מילה דוחה שכוונות לה טובות, כך הסביר. האם היתה פליאה בקולו או התפעלות? האם כשהשתחררה לה הפנינה העברית הזו מפיו הוא הרגיש נועז ומעודכן או שזוהי לשון שגורה? ומרגע שהבנו שזו מחמאה אז מה שהכי חשוב, בינינו, מי ראויה לשם התואר הנכבד הזה?
ההסטוריה העברית סיפקה הרבה מושגים שכוונתם דומה אך צחות הלשון עיצבה אותם קצת אחרת. דבר אחד ברור: אם הברירה היא להיות או לא להיות, עדיף להיות. גם נשים שפיתחו אישיות, הקימו חברות, ניהלו הון ועשו חמש יחידות בפיזיקה, שמחות לשמוע שהן נראות טוב. ומעדיפות לא לשמוע אם הן לא. רק בבקשה האם אפשר לקבל את מנת החיזוק הזו בניסוח תרבותי?

האם התואר הוולגרי, שמזמן הפך למחמאה גנרית הולם רק חיצוניות הורסת? האם הוא מתאים לכל גיל? האם זה בסדר לקרוא כך לילדה בת חמש עשרה? בתי מסבירה לי שבדור שלה זה כינוי מקובל. כל כך מקובל שהם אפילו לא מבינים מה הענין. בדור שלי זה מצלצל מאוד לא נוח. האם זה בסדר לתאר כך אשה בת חמישים? כשצעיר מכנה כך אשה בוגרת זה אולי נתפס כמשעשע. כשאדם מבוגר מדבר כך, זה נשמע כמו נסיון פתטי להפגין רוח צעירה. זה מובן למה דור הבנות לא מבין מה פסול בשפה הוגינאלית הזו. הן גם לא מבינות למה אוסף הטישירטים שהן רכשו ארבע במאה משפיע באופן ישיר על יכולתן העתידית להתפרנס בכבוד. ולמה הנהייה אחרי הלוק הבא משפיעה ישירות על אי השיוויון ועל זיהום האויר בעולם. זוהי הפריוילגיה של הנעורים. כל היתר צריכים להפעיל שיקול דעת בשליפות הלשון והארנק.

אז בת חמישים – יכולה או לא יכולה להיות? ובת שבעים? בדיון הבין דורי שקיימנו בתי ואני עברנו על שלל הכינויים מן המורשת: מיידאלע, פצצה, שאפה, חתיכה, פרגית ודילגנו אל שני התארים המנטאליים – שאקלית, תותחית, והסכמנו בסופו של דבר, על כינוי אחד שמקובל על שתינו. מילה שיש בה לתאר את המידות הטובות והמידות הפנימיות כאחת. חתיכה או שאקלית, פצצה או תותחית – מכיוון שהוולגריות הפותית קשה לאוזן, סיכמנו שכל אחת היתה שמחה אם אשכנזי היה לוחש לה שהיא ממש שווה. שווה זה הכל כלול ובכל גיל. ולוחש נשמע פתייני. פשוט שיגיד. בקול גדול! ובטח בחברה. מחמאות נעים לשמוע עם סנטר מתוח או סנטר כפול.

חדש בחנותלחנות

6 תגובות על “בתי ואני

  1. עמוס אומר:

    בושה וחרפה כך לא מדבר רמטכל כך לא מדבר פןליטיקאי לעתיד כך מדבר צחצח מצוי ,לצערי זו היא דרכו והציבור מגיב בסלחנות יתרה וחבל

    • צפרא אומר:

      המצולמות הן אני, צפרא ובתי רותם שממרומי גיל חמש עשרה מנהלת איתי דיונים נוקבים בסגנון..

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן