לא תצעדו לבד

מילון טקסטילי שימושי

דנים, הבד של כולם

הצרפתים התחילו, האיטלקים המציאו, האמריקאים הפכו אותו לאייקון ודליה איציק צינזרה אותו

כולנו מכירים את בד הדנים, אבל לא בטוח שכולם זוכרים שזה שמו, או יודעים מה מקורו, ובעיקר, מה מיוחד בו כל כך?
אז נתחיל בהיכרות זריזה: שלום אני דנים, אני הבד ממנו מייצרים מכנסי ג’ינס, ובגדי ג’ינס בכלל, אני חזק מאוד, יש לי המון תכונות יחודיות, ואני פופולרי עד מאוד בקרב אנשים ברחבי העולם, מקטן ועד גדול.
מקור שם הבד הוא בעיר נים שבצרפת, בה יוצר הבד לראשונה על ידי משפחת אנדרה. הבד נודע בתחילת דרכו בשם Serge de Nîmes בצרפתית או סרז’ מ-נים, ועם השנים התקצר שמו ל-de Nîmes ובגילגולו המודרני זכה לשם החיבה Denim
הג’ינס מודרני נוצר לראשונה בעיר ג’נובה שבאיטליה, כשהעיר הייתה רפובליקה עצמאית. הג’ינסים נוצרו לשימוש הצי הגנואי מכיוון שהיו בו כל התכונות הנחוצות למכנסי מלחים. לשם כיבוסם היו קושרים המלחים את הג’ינסים באחורי הספינה ונותנים לים לעשות את שלו. שמו של הג’ינס מקורו מאיטלקית: blu di genova (כחול מג’נובה), שהפך בצרפתית ל-bleu de Gênes, שיבוש של הצורה הצרפתית הפכה ל-jeans האנגלי. אז האיטלקים והצרפתים יכולים להתקוטט על מי היה קודם, אבל האמריקאים ללא ספק עשו אותו למה שהוא.
בד הדנים עשוי מחוטי ערב צבעוניים ושיטת האריגה שלו יוצרת הבדל בין שני צידי הבד כך שהצד שבו חוטי הערב עוברים מעל מספר חוטי שתי נראה צבעוני יותר מאשר צידו ההפוך. במכנסי ג’ינס, חוטי הערב הם לרוב בצבע כחול אינדגו וחוטי השתי לבנים, כך שמתקבל גוון כחול בצד החיצוני של המכנס וגוון בהיר-לבן בצד הפנימי. עמידות הצבע מחד ושחיקתו המיוחדת מאידך, הקנו לו את המראה המשופשף שעליו תהילתו.
לארה”ב הגיע הבד מהקאריביים, על ידי לוי שטראוס שהפך אותו למוצר צריכה בסיסי של בגדי עבודה לכורים. הפטנט של חיזוק הכיסים בניטים, היה של חייט בשם דייויס שהיו לו רעיונות מצויינים, לקוחות רבים אך לא פרוטה, ולכן הציע ללוי שטראוס לשתף איתו פעולה.
כיאה למוצר צרפתי ואיטלקי, הוא אלגנטי אך לא מתאמץ, ובשילוב ההתאמה האמריקאית שנעשתה לו, הוא הפך למוצר נחשק שילדים ועד מבוגרים לא יכולים בלעדיו.
בשנות החמישים הוא הפך לחביבם של בני הנוער, הסרט מרד הנעורים והשחקנים מרלון ברנדו וג’יימס דין הביאו אותו למעמדו האייקוני, המעצבת גלוריה ואנדרבילט הפכה אותו בשנות השבעים למוצר פורץ דרך במכנסי נשים, ודליה איציק אסרה על כניסתו למשכן הכנסת בשנת 2007.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן