לא תצעדו לבד

מילון טקסטילי שימושי

אריג או סריג

רבים מתקשים להבדיל בין אריג לסריג. האמת, אם אינכן מתעסקות בעיצוב טקסטיל או אופנה, אין הרבה סיבות שתדעו את ההבדלים בעצמכן.

ההבדל העיקרי הוא בשיטה. אריג הוא בד שנעשה בשיטת שתי וערב, שתי – חוטי התשתית, ערב – החוטים המתערבים. האריג מיוצר על נול, עליו מותחים את חוטי השתי שאורכם נקבע מראש. חוטי הערב מושחלים ביניהם במקצבים שונים שיוצרים דוגמאות מגוונות כמו אריגת אלכסון, פיקה, סאטן ועוד.הנולים הביתיים המסורתיים, עשויים עץ, והמטיילים במזרח הרחוק או בדרום אמריקה יכולים לראותם בכפרים הנידחים אחוזים בידיהן של הנשים המקומיות שמושכות בחוטים הלוך ושוב באופן מונוטוני להפליא. האריגים עמידים, חזקים במידה ובעלי גמישות נמוכה. מה עושים מהם? ג’ינסים, שמלות, מגבות מטבח ומצעים. 

הסריג לעומת זאת, עשוי מחוט אחד שיוצר לולאות שנכנסות האחת בתוך השניה ויוצרות ובונות שורה אחר שורה בד סרוג שתאורטית יכול להיות באורך אינסופי. פעם למדה כל אם וכל בת לסרוג במסרגה אחת, שתי מסרגות ואפילו בסריגת אצבעות. היום הסריגה הידנית היא בעיקר נחלתם של בתי הספר האנטרופוסופים ויודעי ח”ן. מכונות הסריגה הראשונות היו ידניות, המכונות התעשיתיות המשמשות במפעלים הן ממוחשבות מתוחכמות ומהירות להפליא. הסריגים גמישים מאוד בגלל יכולת התזוזה של הלולאות האחת בתוך השניה. מה עושים מהם? טי שירטים, שמלות, גרביים, תחתונים, מצעי מיטה מטריקו ואפילו סוודרים. תעשיית האופנה אימצה את הסריגים בשמחה וחלק נרחב ממנה מתבסס כיום על סריגים.

אז בפעם הבאה שאתן נתקלות בפריט טקסטילי נחמד, תתקרבו ותציצו על החיבורים. נו? מצאתן את ההבדלים?

חדש בחנותלחנות

תגובה אחת על הפוסט “בד בבד – אריג או סריג

התגובות סגורות.

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן