לא תצעדו לבד

מילון טקסטילי שימושי

משבצות או לא להיות

תחזיות האופנה במרחבי הרשת צופות לנו קיץ משובץ, אבל לפני שאתן רצות לחפש בארון את פריט הלבוש המשובץ האהוב עליכן, קחו רגע להכיר מקבץ קטן של המשבצות שאנחנו כה אוהבות.

סוג המשבצות הראשון הוא הקאליקו. עשוי מכותנה טבעית שלא הולבנה ולעיתים גם לא עברה תהליכי אשפרה כלל בכדי להשאירה במצב טבעי. כה טבעי עד שלפעמים ניתן אפילו למצוא בבד חתיכות קטנות של קליפות הכותנה. משבצת זו ארוגה בטכניקת ארג בד פשוט. גס ומחוספס יותר מבד דנים (ג’ינס) או קנבס, וזול יותר בזכות כך שלא עבר תהליכי אשפרה.

הבד נוצר לראשונה במאה ה 11 בעיר קוזהיקוד שבהודו ונארג בידי האורגים המסורתיים שנקראים עד היום סליאנים. כאשר הסליאנים מבקשים לגוון מעט את הקאליקו, הם צובעים אותו בגוונים בהירים בלבד. צביעת בדים אלה הפכה פופולרית במיוחד באירופה. המשבצות נוצרות בזכות העובי המשתנה של החוטים, חספוסם והאפקט שהם יוצרים כאשר חוטי השתי עולים על חוטי הערב ולהפך. 

סוג המשבצות השני הוא הגינגהם. בדי משבצת אלו עשויים מכותנה צבועה או מעורבבת וגם הם נארגים בטכניקת ארג בד. האריג עובר תהליך של סירוק עם מברשות עדינות ואין צד פנימי או חיצוני לבד, שניהם זהים לחלוטין. מקור הבד במלזיה אך הוא התפזר בתפוצות.
סוג המשבצות השלישי והאחרון להיום הוא המאדראס. בד כותנה דק עם טקסטורות תבנית אופייניות שמקורו גם הוא בהודו. ב 1600 הגיעו סוחרים אירופאים ליבשת, רכשו מהמקומיים את הבדים הייחודיים האלו ומאז העיצוב מוכר לנו כיום כעיצוב סקוטי. הטקסטורה מגיעה משילוב בין חוטי השתי שצבועים בצבעים מסוימים, וחוטי הערב שצבועים בצבעים אחרים.

בדי המשבצת משמשים בעיקר ללבוש קיצי כמו מכנסיים, קצרים וארוכים כאחד, שמלות, ז’קטים. ישנם כמובן עוד סוגים רבים של משבצות, חלקם גם מודפסים. אבל אין להשוות בין בדים מודפסים לבדים הארוגים וכמו שאתם כבר יודעים, אני ואריגה זה הדיבור האמתי.

אצלנו בקו.קו המשבצות עוד בדרך… בינתיים אתן מוזמנות להנות ממכנסי מידטאון באריגת פפיטה.

קרדיט לצילומים:  ibjamin007, Anthropologiemanon21dyingofcute

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן