לא תצעדו לבד

מילון טקסטילי שימושי

תארוג לי ציור
כפי שהוזכר כבר בטורים הקודמים, אני סטודנטית לעיצוב טקסטיל, מתמחה באריגה. האריגה הינה שפה שמבוססת על סימטריה ואסטטיקה. למרות שקרוביי יוכלו להעיד שמספרים הם הדבר האחרון שבו אני מתמצאת, השפה לתכנון האריג על הנול נכתבת במספרים בלבד, מה שהופך את כל העסק למאתגר על בסיס יום יומי.

יש שיאמרו שאריגה יכולה לשעמם בגלל מגבלות שונות ומשונות המחייבות התייחסות למשתנים רבים כמו השתי (עובי החוטים, מספרם, צבעם, המרחב ביניהם וכן הלאה) ולכן הצורות המתאפשרות הן גיאומטריות וחוזרות על עצמן.

דבר אחד חשוב שכחו הספקנים – נול הז’אקרד

הז’אקרד הומצא בשנת 1801, הנול פועל באמצעות סרטי ניקוב שמורכבים מסדרה של כרטיסי נייר עליהם מנוקבים הנתונים שמצווים על הנול את צעדיו. למרות שהמצאת הז’אקרד לא נועדה למטרות חישוביות, היא נחשבת כצעד פורץ דרך – הרעיון שניתן לשנות את פעולת המכונה ללא התערבות פיזית או שינוי מוחשי במכונה, אלא רק באמצעות שינוי של הכרטיס, שינה את תפיסת העולם בכל הנוגע למוטוריקה. היכולת של הפקודות להשתנות בקצב מסחרר אפשרה לנו את היכולת לצייר את האריג בעזרת שכבות שנחשפות ומוסתרות. הז’אקרד מאפשר אריגת בדים מורכבים יותר החל מצורות גיאומטריות ועד דוגמאות מופשטות. נול הז’קארד עובד במהירות גבוהה יותר ותהליך הייצור שלו זול יותר. השימוש העיקרי בנולי ז’אקרד הוא לשטיחים וילונות ובדי ריפוד.  

זוּלָת השימוש התעשייתי, ניתן לראות שמשתמשים בו גם ליצירות אומנות, דוגמת האחים ברולסק שהציגו עד לפני כחודשיים כמה מעבודותיהם במוזיאון תל אביב, בינהן עבודת ז’אקרד עוצרת נשימה. אם מעניין אתכן לרכוש שטיח חדש עם טוויסט מעניין, אתן מוזמנות לפנות לאחת השותפות היותר נאמנות שלנו – עירית רותם. עירית לוקחת שטיחי זאקרד ישנים, בעיקר כאלו עם מסורת ומורשת, מצילה את החלקים היפים שנותרו בהם ומחברת אותם בחזרה לעבודת טלאים מופלאה. מי שבאה לבקר אותנו במתחם יכולה להעיד שהשטיחים המהממים שלה שמככבים אצלנו הם פשוט יצירת אומנות. מוזמנות לבוא לראות.

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי 25₪ הנחה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת פריטי הזדמנות אחרונה (ב50₪). הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן