לא תצעדו לבד

מילון טקסטילי שימושי

שיבורי
שיבורי

שיבורי

שיבורי

אני כותבת לכן הישר מסדנת ההדפסה של מחלקת עיצוב הטקסטיל במכללת שנקר. הידיים שלי מלוכלכות מצבע, קשרתי ומתחתי בדים במשך שעות, על מנת ליצור בדים באפקט שיבורי או בשמו האמריקאי, Tie & Dye. השיבורי היא טכניקת צביעה עתיקה שמקורה מיפן ומקור שם המונח ביפנית היא ללחוץ ולכווץ.
המילה מתארת את תהליך הקשירה והמניפולציה שעובר הבד. במקום להתייחס אל הבד כמשטח דו-ממדי לצביעה, מקבל הבד צורה תלת-ממדית, על ידי קיפולו, כיווצו וקשירתו, לפני טבילתו בצבע.
הצבע שעובר בין השכבות המקופלות, יוצר צורות שונות ואפקטים של כתמים כשמתירים את הקשרים והבד מתייבש לאחר הצביעה. על פי המסורת היפנית, משתמשים בפיגמנט שנקרא “אינדיגו”, צבע כחול עמוק במיוחד שמשמש גם לצביעת חוטי הג’ינס. השיבורי התפתח כסוג של עיסוק לשעות הפנאי, שהיה מקובל באופן מסורתי בקרב נשים. ההתעניינות החובבנית בצביעת הבדים גרמה להתפתחות מגוון רחב של טכניקות ודוגמאות, ולחדירתה של צביעת השיבורי לשוק המסחרי.
השיבורי מייחד את עצמו משאר טכניקות הצביעה, בעיקר בזכות העובדה ששינוי של קיפול אחד יכול ליצור מגוון רחב של צורות מרהיבות. מה שמושך במיוחד באומנות השיבורי הוא המינימליזם והפשטות שבה ניתן ליצור חזרתיות, והיכולת ליצור גוונים שונים בעזרת צבע אחד ומספר מניפולציות. 
חופש הפעולה היצירתי והמגוון הצורני המאפיינים את השיבורי, גרמו להתעוררות עניין מחודש בטכניקה זו בארצות הברית בשנות השישים, קיבלו פרשנות צבעונית פסיכדלית, והפכו לאחד הסממנים המובהקים של תנועת ההיפים.
אם אתן מרגישות את ההשראה מתלהטת בכן, אתן מוזמנות להטביל חולצות בצבע, לעשות שיבורי בגרסא הביתית, ולהצטרף לטרנד המייקרים. GO DIY! 

קצת שיבורי מאת Co.Co:

חדש בחנותלחנות

?Are you on the list

קבלי ₪25 במתנה

ומשלוח חינם

למימוש ברכישתך הראשונה!

לאחר קבלת כתובת הדוא”ל שלך נשלח לך את הקופון. ההטבה למשתמשות חדשות ולא כוללת מוצרים בהזמנה מוקדמת. הקופון נשלח מיידית אך לעיתים מופיע בתיבת המייל לאחר כמה דק’. המידע שלך ישאר חסוי ולא נשתף אותו עם צד שלישי.

דילוג לתוכן